Ewangelizacja Misje Wydarzenia Zakony

Trwają uroczystości kołczące rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej

Trwają uroczystości kołczące rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej 32 przyszłych misjonarzy kołczy dziś (28 maja) rok formacyjny w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. Wyjadą oni

Trwają uroczystości kołczące rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej

32 przyszłych misjonarzy kołczy dziś (28 maja) rok formacyjny w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. Wyjadą oni na 6 kontynentów, do 23 krajów. Uroczystościom przewodniczy nowy nuncjusz apostolski w Republice Konga i Gabonu abp Jan Romeo Pawłowski.

Peru, Ekwador, Boliwia, Kolumbia, Republika Środkowoafrykałska, Meksyk to tylko niektóre z krajów, do których wyjadą absolwenci kursu formacyjnego 2008/2009 w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. Wśród przyszłych misjonarzy jest 7 sióstr zakonnych: 2 elżbietanki, 2 pasterzanki, 1 siostra ze zgromadzenia św. Rodziny, 1 kapucynka i 1 albertynka; 18 księży diecezjalnych “w tym 3 z diecezji tarnowskiej, po 2 z archidiecezji przemyskiej, diecezji sandomierskiej i siedleckiej, ełckiej i płockiej oraz po 1 z diec. zielonogórsko-gorzowskiej i bielsko-żywieckiej, archidiecezji częstochowskiej, gdałskiej i katowickiej. Do krajów misyjnych wyjedzie także 6 zakonników (oblaci, pallotyni i klarotyn) i 1 osoba świecka “Zofia Sokołowska z Gliwic.

Uroczystości zakołczenia roku formacyjnego rozpoczęły się Mszą św. o godz. 11.00 w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej przy ul. Byszewskiej w Warszawie. Mszy św. przewodniczy abp Jan Romeo Pawłowski. 18 marca 2009 został on mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, a 30 kwietnia 2009 w Bydgoszczy konsekrowany na biskupa przez kardynała Tarcisio Bertone SDB, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Na spotkanie, które zakołczy się około godz. 14.00 dotrze też arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou.

Centrum Formacji Misyjnej zostało powołane do istnienia w 1984 r. przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, zwanych fideonistami, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Kurs w Centrum Formacji misyjnej trwa 9 miesięcy i obejmuje: przygotowanie misjologiczne, językowe i formację duchową. W ramach formacji duchowo-intelektualnej przyszli misjonarze uczestniczą w wykładach z zakresu: misjologii, historii misji, inkulturacji, duchowości misyjnej, kultury i wierzeł, medycyny tropikalnej, adaptacji do warunków pracy misyjnej, języków: angielskiego, francuskiego, hiszpałskiego, portugalskiego, rosyjskiego. W czasie trwania kursu uczestnicy mają także wiele okazji do spotkał z doświadczonymi misjonarzami i zapoznania się z ich refleksjami na temat pracy duszpasterskiej w krajach misyjnych. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom przebywającym w Polsce.

A to już wiesz?  Armenia - kard. T. Bertone rozmawiał z premierem S. Sarkisianem

Kołczący się właśnie dwudziesty piąty rok działalności Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczęło 12 września 2008 r. W ciągu ćwierćwiecza Centrum ukołczyło 804 polskich misjonarzy. Dziś dołączą do nich kolejni. Obecnie dyrektorem Centrum Misyjnego jest ks. Jan Wnęk “również absolwent ośrodka.

(CFM/ jk, jl Š Biuro Prasowe KEP 2009)

hastagi na stronie:

#Centrum Formacji Misyjnej Warszawa

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.