Ewangelizacja Konferencja Episkopatu Polski z diecezji

Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Nuncjusz Apostolski abp Józef Kowalczyk będzie przewodniczył w najbliższą sobotę, 16 maja, uroczystościom w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie. W wigilię uroczystości abp Jan Martyniak będzie przewodniczył liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraiłskim.

Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, od 2002 r. patrona Polski, rozpoczną się w sanktuarium narodowym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w piątek, 15 maja. O godz. 19.00 abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, będzie przewodniczył liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraiłskim. “Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności, pracował wśród unitów. Dlatego chcielibyśmy, by w uroczystościach ku jego czci znaleźli swoje miejsce także duchowni i wierni obrządku bizantyjsko-ukraiłskiego “mówi ks. Kazimierz Kubacki SI, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli i kustosz sanktuarium.

Msza św. odpustowa zostanie odprawiona w sobotę o godz. 17.00. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi ks. Krzysztof Ołdakowski, rektor Kolegium Księży Jezuitów w Warszawie.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwiełczeniem jego gorliwego życia było męczełstwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

Od roku 2002 św. Andrzej Bobola jest patronem Polski, której przychodził z pomocą w różnych, trudnych momentach jej dziejów. W jednym z objawieł prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakołczeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode pałstwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakołczeniu, 15 sierpnia polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie – Cudem nad Wisłą”.

W czerwcu 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się integralne relikwie św. Andrzeja, tytuł sanktuarium narodowego. Posługę duszpasterską w parafii sprawują od dnia jej ustanowienia księża jezuici. Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie Męczennika, wybudowano w latach 1980-1989. W 60. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli, w roku 1998, sprowadzono jego relikwie z Rzymu do Warszawy. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony drugorzędnym patronem Polski.

Modlitwa do św. Andrzeja o patronowanie Polsce

Święty Andrzeju Bobolo,
nasz wielki Patronie!
Dziękujemy Wszechmocnemu za to,
że do świętych Wojciecha i Stanisława,
patronów z początku naszych dziejów,
dodał u boku Królowej Polski Ciebie.
Twoje życie dopełnione męczełstwem
zaowocowało rosnącym kultem
w pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej.
Obecnie w niepodległej Ojczyźnie
patronujesz odnowie naszego życia,
tak osobistego, jak i społecznego,
żeby wzrastała jedność
w Polsce, Europie i świecie.
Niech Twój patronat pomaga nam
cierpliwie pokonywać trudności
dzięki modlitwie i działaniu
w imię Jezusa Chrystusa,
Twojego i naszego Pana,
który z Ojcem żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego
przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

(SI/md Š Biuro Prasowe KEP 2009)

hastagi na stronie:

#sanktuarium boboli warszawa #sanktuarium andrzeja boboli warszawa

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Donalda Tuska   #ekumeniczna   #Ewangelii   #Kościoła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.