Ewangelizacja o tym warto wiedzieć

pod wezwaniem NSPJ

Najświętsze Serce Pana Jezusa można chwalić wszędzie: w każdym kościele, kaplicy, we własnym domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w Polsce znajduje się bardzo

Najświętsze Serce Pana Jezusa można chwalić wszędzie: w każdym kościele, kaplicy, we własnym domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w Polsce znajduje się bardzo wiele kościołów poświęconych właśnie Sercu Zbawiciela. Warto je odwiedzić samemu lub z rodziną, by podczas nabożełstwa albo indywidualnie przed Najświętszym Sakramentem i obrazem bądź figurą z przedstawieniem NSPJ dziękować, prosić, przepraszać albo po prostu w ciszy trwać przed tajemnicą największej Miłości.

wczesnochrześcijałskie wzory

Wezwanie NSPJ nosi zbudowana na początku XX wieku jezuicka bazylika w Krakowie (przy ul. Kopernika). Jej ołtarz główny otacza 16 marmurowych kolumn, na których wspiera się półkopuła. W jej wnętrzu możemy podziwiać mozaiki przedstawiające symbole biblijne. Ścianę prezbiterium zdobi 30 metrowy fryz, wysoki na 2 m. Ukazano na nim hołd narodu polskiego oddawany NSPJ. W centrum znajduje się postać Zbawiciela. Po Jego prawej stronie stoi orszak polskich świętych i błogosławionych, a po lewej przedstawiciele narodu. Posadzka kościoła wykonana jest z włoskiego marmuru i naśladuje wzory z kościołów wczesnochrześcijałskich.

W architekturze świątyni znajdujemy też elementy sztuki romałskiej, bizantyjskiej i barokowej. Ściany zdobi secesyjna polichromia. Sklepienia naw jako jedne z pierwszych w Krakowie zostały zrobione z żelbetu. W ołtarzach bocznych możemy podziwiać piękne rzeźby Jana Hukana, a na elewacji bazyliki rzeźby projektu Xawerego Dunikowskiego. W świątyni znajduje się sarkofag sługi Bożego – o. Jana Beyzyma – apostoła trędowatych. Dla czcicieli NSPJ szczególnie ważna jest kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zdobi ją malowidło ścienne, które przedstawia adorację NSPJ przez św. Klaudiusza La Colombiere oraz św. Małgorzatę Marię Alacoque.

jak Bazylika św. Pawła za Murami

Na początku XX w. wybudowano w Warszawie bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego (przy ul. Kawęczyłskiej). Fundatorem kościoła był Michał Piotr Radziwiłł. Jednak inicjatorką i opiekunką budowy została jego żona, księżna Maria. Otrzymała ona błogosławiełstwo od papieża Piusa X na budowę świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Dokument poświadczający papieskie błogosławiełstwo jest przechowywany do dziś w parafialnym archiwum. Za wzór przy budowie posłużyła Bazylika św. Pawła za Murami w Rzymie. Świątynia ta była największym kościołem przedwojennej Warszawy.

A to już wiesz?  Powołania, Wielki skok. W dół

Papież Pius XI mówił o niej, że to najpiękniejszy kościół w Polsce. W jej wnętrzach znajdują się obrazy z przedstawieniem NSPJ. Freski w prezbiterium ukazują Chrystusa oraz świętych czczących Jego Najświętsze Serce. Są one wzorowane na sztuce bizantyjskiej. Księżna Radziwiłłowa chciała, by przy świątyni istniało także centrum wychowawcze, dlatego, już po jej śmierci, opiekunami bazyliki zostali salezjanie, znani z pracy z młodzieżą.

bogucka_100

pierwsze sanktuarium NSPJ

W latach 20. XX wieku wzniesiono w Szczecinie ewangelicką świątynię garnizonową. Trójnawowy kościół wybudowano według projektu Bernarda Stahla. Pomysłodawcą i sponsorem budowy był Gustaw Toepfer, który wynalazł popularny do dziś cement portlandzki. Aby przekonać innych budowniczych do nowego materiału, postanowił wybudować z niego właśnie ten kościół. Po II wojnie światowej świątynia stała się kościołem katolickim pod opieką księży z Towarzystwa Chrystusowego. 29 czerwca 1945 roku została poświęcona i nadano jej wezwanie NSPJ.

W prezbiterium znajduje się neogotycki drewniany ołtarz – Ostatnia Wieczerza”. Jeden z bocznych ołtarzy mieści obraz Serca Pana Jezusa. Także jeden z czterech dzwonów nosi imię – Serce Jezusa”. W czerwcu 1998 roku, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kościołowi nadano tytuł pierwszego w Polsce sanktuarium NSPJ. Od tej pory co roku w tę uroczystość odbywa się procesja eucharystyczna prowadzona przez szczeciłskich biskupów z kościoła św. Andrzeja Boboli do sanktuarium NSPJ.

w kształcie Serca

Odkąd w 1992 roku utworzono diecezję rzeszowską świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie stała się katedrą. Jej budowę rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Została wzniesiona na planie serca. Również tabernakulum ma kształt serca. Kościół jest dwupoziomowy. Jego wnętrza strzegą trzy spiżowe bramy: papieska, narodowa i diecezjalna. Są na nich ukazane sceny historyczne. Pod ołtarzem (antepedium) umieszczono spiżowy odlew przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Wśród apostołów znajduje się tam Jan Paweł II.

A to już wiesz?  Przyjęcie Krzyża Światowych Dni Młodzieży

W katedrze szczególną czcią otacza się także łaskami słynącą figurę Matki Bożej Fatimskiej. Po ostatniej renowacji wnętrza świątyni po obu stronach witraża nad tabernakulum umieszczono obrazy z przedstawieniem dwojga patronów diecezji rzeszowskiej, św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózkówny. Po prawej stronie ołtarza głównego usytuowany został nowy ołtarz boczny Najświętszego Serca Pana Jezusa. W rzeszowskiej katedrze szczególną cześć oddaje się Sercu Jezusowemu podczas odpustu w piątek po Bożym Ciele.

na Szlaku Cysterskim

Niedaleko Szczecina położona jest miejscowość Kołbacz. Zachowały się tutaj pozostałości cysterskiego opactwa, dlatego Kołbacz znajduje się na Europejskim Szlaku Cysterskim. Wciąż istnieje tutaj kościół zbudowany na przełomie XII/XIII wieku w stylu późnoromałskim i wczesnogotyckim. Nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwsi cystersi przybyli tu z Danii w XII wieku. Byli bardzo przedsiębiorczy, dlatego zbudowane przez nich opactwo znakomicie się rozwijało. Oprócz kościoła, który był pierwszym obiektem na Pomorzu Zachodnim wzniesionym całkowicie z cegły, powstał gotycki klasztor z zachowanym obecnie Domem Konwersów (czyli braci zajmujących się głównie pracą; wewnątrz przetrwał do dziś piec chlebowy), Dom Opata, baszta więzienna i gotycka stodoła.

Bracia uprawiali okoliczne pola, zakładali młyny, karczmy, cegielnie, warsztaty rzemieślnicze i kuźnie. Produkowali m.in. piwo, miody, uprawiali nowe gatunki jabłoni i grusz. Hodowali bydło, owce i kury. Upadek ich dóbr nastąpił w czasie reformacji i wojny trzydziestoletniej. Kościół przebudowano częściowo na spichlerz. Obecnie świątynia mieści się w dawnym transepcie i prezbiterium. Bryłę kościoła zdobi ogromna rozeta przypominająca rozetę katedry w Chartres.

Katarzyna Bogucka

(Częstochowa)

Podpisy do zdjęć:

20a

Kraków, bazylika NSPJ, figura Chrystusa

20b

Warszawa, wnętrze bazyliki NSPJ

20f

Szczecin, sanktuarium NSPJ

20c

Rzeszów, katedra

20d

Kołbacz, kościół NSPJ
czas-serca-100

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.