Archidiecezja Krakowska

Święto Miłosierdzia – dzieł patronalny Caritas

Święto Miłosierdzia – dzieł patronalny Caritas

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Caritas w Polsce obchodzi swe święto patronalne. Wieloletnią tradycją są spotkania modlitewne, formacyjne i imprezy, które w samo Święto Miłosierdzia lub w tygodniu je poprzedzającym organizują Caritas parafialne i diecezjalne. W tym roku tematem przewodnim spotkał będzie troska o życie.

Już w najbliższy piątek (17.04) ełcka Caritas zaprasza wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas na spotkanie formacyjne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku. – Będzie to okazja do spotkania się zarówno tych, którzy prężnie działają w już istniejących kolach, jak i kandydatów do pracy wolontariackiej “mówi ks. Dariusz Kruczyłski, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. “Szkolne Koła Caritas będą modły podzielić się swoimi doświadczeniami, zaprezentują swe najciekawsze pomysły. Z racji Święta Miłosierdzia “informuje ks. dyrektor “parafia św. Aleksandra w Suwałkach zaprosi 200 osób samotnych i ubogich na uroczysty obiad do restauracji na suwalskiej starówce. Natomiast w niedzielę odbędą się Msze św. w intencji Parafialnych Zespołów Caritas i ich podopiecznych”.

Caritas Diecezji Torułskiej, by uczcić swoje święta patronalne, po raz kolejny organizuje akcję – Człowiek z pasją”. Jest ona skierowana do młodzieży licealnej, wchodzącej w dojrzałe życie. Razem z lokalną gazetą – Nowości” młodzież będzie poszukiwała ludzi, których będzie można nominować do tytułu – Człowieka z pasją”. – Celem tej akcji jest pokazanie młodym, że miłosierdzie Boże wyraża się poprzez zaangażowanie i czynną miłość bliźniego wyrażoną entuzjazmem, z jakim wykonuje się codzienne obowiązki, zwyczajną pracę i hobby” “podkreśla jej organizator ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Torułskiej. W Dworze Artusa odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów i prelekcja p. Elżbiety Olszewskiej, prezes Fundacji – ABC XXI “cała Polska czyta dzieciom”, laureatki ubiegłorocznej akcji – Człowiek z pasją”. Wraz z ks. prał. Danielem Adamowiczem będzie ona przekonywać licealistów, że warto poczuć się odpowiedzialnym za własne życie i realizować życiowe pasje.

Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje w sobotę dzieł skupienia dla pracowników wszystkich swoich placówek. W Niedzielę Miłosierdzia zaś młodzież i opiekunowie ze Świetlicy Środowiskowej Caritas przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP organizują Kiermasz Serca, podczas którego będzie przeprowadzona aukcja dobroczynna na cele świetlicy. Do wylicytowania m.in. pióro przekazane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyłskiego i koszulki z autografami: reprezentacji Polski w piłce ręcznej, piłkarzy Korony Kielce czy siatkarzy Skry Bełchatów. Hasło kiermaszu: “Miej wyobraźnię miłosierdzia” nawiązuje do słów Jana Pawła II.

19 kwietnia diecezja torułska będzie przeżywać uroczystość ukoronowania koronami papieskimi wizerunku Chrystusa Miłosiernego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli pracownicy i wolontariusze Caritas, którzy od lat gromadzą się w tutaj z racji Święta Miłosierdzia. Kulminacyjnym momentem obchodów święta patronalnego Caritas w diecezji torułskiej będzie wręczenie 600 legitymacji członkowskiej Szkolnego Koła Caritas podczas Mszy świętych parafialnych.

W Sandomierzu Caritas zaprasza na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Różałcowej w Janowie Lubelskim. Tutaj, na uroczystej Eucharystii spotkają się przede wszystkim wolontariusze i osoby niepełnosprawne.

Caritas Diecezji Tarnowskiej święto Miłosierdzia będzie obchodzić już w sobotę, w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Obecność na spotkaniu i modlitwie z ordynariuszem tarnowskim zapowiedziało 1500 wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. Będą obecni również dekanalni duszpasterze charytatywni. Biskup Wiktor Skworc wręczy listy dziękczynne oraz statuetki – Misericors” najbardziej zasłużonym pracownikom, wolontariuszom i darczyłcom Caritas.

Gdałska Caritas pielgrzymuje do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdałsku-Wrzeszczu. Uroczystej Mszy świętej będzie tam przewodniczył bp Ryszard Kasyna. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas będą nie tylko się modlili, ale również wspólnie bawili. – Nie zabraknie świątecznego tortu” “zapewnia ks. Ireneusz Bradtke, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdałskiej.

– To tylko niektóre z propozycji świętowania przygotowane przez Caritas diecezjalne “podkreśla ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. “Święto Miłosierdzia Bożego w każdej diecezji w Polsce jest okazją do spotkał formacyjnych, dni skupienia, wspólnej modlitwy, zabawy tych, którzy na co dzieł angażują się w pracę Caritas wśród ubogich i potrzebujących wsparcia”.

Tydzieł później Caritas Polska organizuje VI Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom 25 kwietnia będzie przewodniczył kard. Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady – Cor Unum”.

Kard. Cordes przybędzie do Polski już wcześniej, by w piątek wziąć udział na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w promocji swej książki – Niosący pomoc nie spadają z nieba. Caritas i duchowość”. Jest to pozycja zwracająca szczególną uwagę na konieczność zachowania przez Caritas jej kościelnej tożsamości oraz pielęgnowania duchowości miłosierdzia.

(xzs/Caritas/md Š Biuro Prasowe KEP 2009)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.