z diecezji ze świata

Apel o pomoc poszkodowanym we Włoszech i w Polsce

Apel o pomoc poszkodowanym we Włoszech i w Polsce

Abp Józef Michalik zwrócił się z prośbą do biskupów o przeprowadzenie zbiórki w diecezjach na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Pieniądze w części zostaną przeznaczone na utworzenie funduszu zapomogowego przy Caritas Polska, który wesprze poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pomorskim.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zwrócił się do biskupów z prośbą o ogłoszenie w niedzielę 26 kwietnia 2009 r. na terenie poszczególnych diecezji zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w L’Aquila i regionie Abruzji we Włoszech.

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego i Caritas Italiana, w pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w rejonie Abruzji włączyła się Caritas Polska. – Jest to znakiem chrześcijałskiej solidarności z tymi, którzy pozostali bez dachu nad głową, utracili miejsca pracy oraz dorobek całego swego życia” “napisał abp Michalik w liście do biskupów.

Na prośbę Caritas Polska abp Michalik zwrócił się do polskich biskupów, aby zebrane ofiary zostały przesłane przez dyrektorów Caritas diecezjalnych na konto Caritas Polska z dopiskiem – Trzęsienie ziemi we Włoszech”.

Część ofiar zostanie przeznaczona na utworzenie funduszu zapomogowego przy Caritas Polska. Jego celem będzie natychmiastowe wspieranie poszkodowanych przez klęski żywiołowe i inne katastrofy w Polsce (pożary, powodzie, trąby powietrzne), tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku pogorzelców w Kamieniu Pomorskim.

W związku z trzęsieniem ziemi we Włoszech specjalną odezwę wystosował już 14 kwietnia do wiernych archidiecezji łódzkiej arcybiskup Władysław Ziółek. Zachęca w niej do wsparcia poszkodowanych. We wszystkich kościołach i parafiach archidiecezji łódzkiej zbiórka pieniężna do puszek zostanie przeprowadzona w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 19 kwietnia br.

W trzęsieniu ziemi w L’Aquila i okolicznych miejscowościach zginęło 7 kwietnia 2009 roku co najmniej 270 osób, 1500 zostało rannych, a blisko 30 tysięcy osób straciło dach nad głową. O swej solidarności z tymi, którzy ucierpieli w wyniku tragedii zapewnił w telegramie do abp. Giuseppe Molinariego Ojciec Święty Benedykt XVI.

16.04.2009 – Apel o pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech

Warszawa, 16 kwietnia 2009 r.
SEP–8-13

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie/Biskupie

Na wniosek Caritas Polska zwracam się do Waszej Eminencji/Ekscelencji z uprzejmą prośbą o ogłoszenie, wedle uznania, w niedzielę 26 kwietnia 2009 r. w kościołach na terenie swojej diecezji zbiórki ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w L’Aquila i regionie Abruzji we Włoszech. Caritas Polska w odpowiedzi na apel Ojca Świętego i Caritas Italiana włączyła się w pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w rejonie Abruzji. Jest to znakiem chrześcijałskiej solidarności z tymi, którzy pozostali bez dachu nad głową, utracili miejsca pracy oraz dorobek całego swego życia.

Część pozyskanych ofiar zostanie przeznaczona na utworzenie funduszu zapomogowego przy Caritas Polska. Jego celem będzie natychmiastowe wspieranie poszkodowanych przez klęski żywiołowe i inne katastrofy w Polsce, (np. pożary, powodzie, trąby powietrzne), tak jak ma to miejsce obecnie, w przypadku pogorzelców w Kamieniu Pomorskim.
Prosimy, aby zebrane ofiary zostały przesłane przez dyrektorów Caritas diecezjalnych na konto Caritas Polska z dopiskiem – Trzęsienie ziemi we Włoszech”.

Łączę wyrazy szacunku i braterskich pozdrowieł w Chrystusie

+ Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

______________________________
Biskupi Diecezjalni

(jl,md Š Biuro Prasowe KEP 2009)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.