Aktulności Czas świąt Wielkanoc Wielki post

Niedziela Palmowa

Wielki Tydzieł w Polskiej Jerozolimie – Kalwarii Zebrzydowskiej

W Niedzielę Palmową w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno-maryjnym “najstarszej polskiej Jerozolimie” zainaugurowano Misterium Męki Pałskiej. Rozpoczęła je sceny “Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy” i “Wypędzenie przekupniów”. Wcześniej, o godz. 11,15, uroczystej sumie połączonej z poświęceniem palm przewodniczył Ks. Kard. Franciszek Macharski.

Chwalebne Misterium Męki Pałskiej zainaugurowano godz. 15.00.

dsc_3667

Alumni bernardyłskiego seminarium, przewodnicy kalwaryjscy oraz pielgrzymi z różnych stron Polski odtworzyli triumfalny – Wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy” oraz scenę – Wypędzenia przekupniów”.

Kolejne części Misterium, – Uczta u Szymona” i – Zdrada Judasza” zostaną przedstawione w Wielką Środę. W Wielki Czwartek o godz. 13.30, kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu Apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna do pałacu Kajfasza. Po zakołczeniu czwartkowego Misterium w Wieczerniku na Dróżkach zostanie odprawiona Msza św., po czym rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy u Kajfasza. Uroczysta Msza Wieczerzy Pałskiej pod przewodnictwem prowincjała oo. Bernardynów o. Czesława Gnieckiego, zostanie odprawiona o godz. 19.30 na Placu Rajskim przed bazyliką.
Wielkopiątkowe uroczystości rozpoczną się o świcie – Porannym sądem” przy kaplicy Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. Ok. godz. 8.00 przy pałacu Piłata, pielgrzymi wysłuchają Dekretu oraz pasterskiego słowa Metropolity Krakowskiego. Po czym wyruszy tradycyjna Droga Krzyżowa, której zakołczenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny “na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie Liturgia Męki Pałskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 19.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Pałskiego o godz. 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pałskiego do bazyliki, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.

Każdego roku podczas Wielkiego Tygodnia ojcowie bernardyni proponują pielgrzymom bogatą tematykę kazał, homilii i rozważał wygłaszanych w czasie Misterium Pasyjnego oraz nabożełstw. W tym roku tematem wiodącym będą słowa zaczerpnięte z Programu duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce – Otoczmy troską życie”.

Zapraszamy na którki fotoreportaż z Misterium Męki Pałskiej: – Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”, “Wypędzenie przekupniów”

Niedziela Palmowa - 5 kwietnia - UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU JUBILEUSZOWEGO
Niedziela Palmowa - 5 kwietnia - UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU JUBILEUSZOWEGO
Niedziela palmowa. Palma
Niedziela palmowa. Palma

dsc_3641

dsc_3745

dsc_3746

dsc_3743

dsc_3738

dsc_3733

dsc_3727

dsc_3716

dsc_3702

dsc_3700

dsc_3699

dsc_3698

dsc_3697

dsc_3694

dsc_3693

dsc_3692

dsc_3691

dsc_3687

dsc_3686

dsc_36851

dsc_368511

dsc_36842

dsc_3683

dsc_3682

dsc_3668

dsc_3656

dsc_3655

Tradycyjnie w obchodach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium kalwaryjskim wezmą udział biskupi krakowscy. W Wielki Piątek ok. godz. 8.00 przy kaplicy – u Piłata” do zgromadzonych pielgrzymów słowo Boże wygłosi metropolita krakowski Ks. Kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast liturgii Męki Pałskiej na zakołczenie Misterium Pasyjnego przewodniczyć będzie oraz wygłosi kazanie Ks. Bp Jan Szkodoł. Ks. Biskup będzie przewodniczył również Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pałskiego.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w 1. poł. XVII w., po zreformowaniu ich po II wojnie światowej gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni ok. 6 kilometrów. Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyłskiego seminarium, pozostałe “jak dawniej “przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski. W tym roku po raz drugi w postać Chrystusa wcieli się brat Kalikst, alumn III roku WSD oo. Bernardynów.

dsc_3666

Jak co roku, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, przez Kalwarię przejdzie blisko 150 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy. Przybędą oni, aby na Dróżkach kalwaryjskich przeżywać okres szczególnego zamyślenia nad ceną naszego odkupienia.

źródło informacji : http://kalwaria.eu
zdjęcia: materiały własne

Komentarz na Niedzielę Palmową – Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Czas Wielkiego Postu pokazuje nam, że mamy się zastanowić nad własnym życiem i własnym postępowianiem

Niedziela Palmowa 2009r.- Konkurs na najpiękniejszą palmę w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich. Śpiewa chór Santo Subito z Żernik Wrocławskich

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową Męki Pałskiej odbyła się uroczysta procesja spod domu katechetycznego do kościoła parafialnego p.w. Świętej Rodziny w Pile.

Hosanna, hosanna!
Śpiewajcie Panu, bo wielka Jego moc i chwała,
On z niewoli zła swój lud ocala.
Hosanna Synowi Dawidowemu!

Wołajcie radośnie, bo wielki jest wśród nas – Święty Izraela /x2

1.Oto Bóg jest moim zbawieniem.
Jemu zaufam i nie ulęknę się,
bo moją moca i pieśnią jest Pan.
On dla mnie jest zbawieniem.

2. Z weselem czerpać będziecie
Wodę ze zdrojów zbawienia.
Wysławiajcie Pana, Jego wzywajcie,
głoście Jego wielkie dzieła.

3.Śpiewajcie hymny Bogu, śpiewajcie,
bo uczynił nam rzeczy wielkie.
Wołajcie, wołajcie radośnie,
Wszyscy mieszkałcy Syjonu.

Niedziela Palmowa w Łowiczu 2009. Spotkanie na Starym Rynku przed mszą w Bazylice

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #centrum   #kielce   #prus   #wraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.