Konferencja Episkopatu Polski

Obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Trzeba nam powracać do tamtych chwil, żeby odnowić entuzjazm wiary “stwierdzili biskupi, nawiązując do 30.

Obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Trzeba nam powracać do tamtych chwil, żeby odnowić entuzjazm wiary “stwierdzili biskupi, nawiązując do 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Obchody będą miały miejsce we wszystkich diecezjach, w sposób szczególny w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie i Częstochowie.

W czerwcu br. przypada 30-lecie pierwszej, historycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. – Podróż ta miała nie tylko głęboki wymiar religijny, ale również wymiar społeczny i polityczny; zapoczątkowała i przyspieszyła zmiany w naszej Ojczyźnie, a w konsekwencji w innych krajach” “podkreślili biskupi w komunikacie z 347. zebrania plenarnego.

O obchodach związanych z jubileuszem papieskiej pielgrzymki mówili w trakcie obrad kard. Stanisław Dziwisz, abp Kazimierz Nycz, a także przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.

Biskupi są przekonani, że trzeba powracać do tamtych chwil nie tylko po to, żeby wspominać i świętować kolejną rocznicę, ale żeby odnowić w entuzjazm wiary, który nam wtedy towarzyszył. – Jedynym orężem Jana Pawła II było słowo ewangelicznej prawdy i miłości. To słowo poruszyło sumienia i przywróciło poczucie godności narodowi upokarzanemu obcą, bezbożną ideologią. To słowo zbudziło zryw ogólnonarodowej solidarności, które stało się początkiem pozytywnych zmian, prowadzących do wolności” “podkreślają biskupi. Zachęcają, by przypominać sobie nauczanie Jana Pawła II z dni tamtego pielgrzymowania, by – rozważać to, co dokonało się przed laty, a do dziś jest wciąż aktualne”.

Kard. Stanisław Dziwisz omówił przygotowania w Krakowie. Już w liście na Wielki Post podkreślił, że w tych miejscach archidiecezji krakowskiej, które przed trzydziestoma laty odwiedził Papież, będą organizowane spotkania modlitewne. – Jan Paweł II w swoich wystąpieniach podczas pierwszej pielgrzymki wskazywał nam drogę życia, umacniał w nas nadzieję, wypraszał dla swoich rodaków i Ojczyzny dary Ducha Świętego” “wskazuje kard. Dziwisz.

Papieskie pielgrzymowanie w 1979 r. rozpoczęło się 2 czerwca w Warszawie. Na Placu Zwycięstwa (dziś Piłsudskiego) Jan Paweł II wypowiedział niezapomniane słowa modlitwy: – Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. Właśnie do tej modlitwy będzie nawiązywać czuwanie, które odbędzie się tu 6 czerwca br. z udziałem ruchów i wspólnot kościelnych z całego kraju. O spotkaniu poinformował biskupów abp Józef Michalik. Zebrani na placu z ufnością będą modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego, powierzając Bogu polskie dziś, modląc się o odnowę życia społecznego i politycznego, a także o odnowę wiary i życia chrześcijałskiego w Polsce i Europie. Na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pamiątkowy krzyż, który ma przypominać wydarzenia z 1979 r.

Pod hasłem – Dziękujemy za wolność” odbędzie się 7 czerwca br. II Dzieł Dziękczynienia. Centralnym punktem warszawskich obchodów będzie sprawowana w południe Msza Święta na Polach Wilanowskich z udziałem Episkopatu, będąca dziękczynieniem za wolność i upamiętnieniem 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20-lecia odzyskania niepodległości oraz 10. rocznicy papieskiego przemówienia w Parlamencie. Mówił o tym podczas zebrania abp Kazimierz Nycz.

Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą apostolską w Ojczyźnie w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 r. Podczas pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem – Gaude Mater Polonia”, odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka związana była z obchodzoną tego roku dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława.

(md Š Biuro Prasowe KEP 2009)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.