Posłaniec

Posłaniec – marzec 2009

Posłaniec – marzec 2009 Drodzy Czytelnicy! Kobiety XXI wieku – oto one, bohaterki tego numeru “Posłałca”: nasze mamy, siostry, żony, babcie, koleżanki. Czy są inne

Posłaniec – marzec 2009

Drodzy Czytelnicy!

Kobiety XXI wieku – oto one, bohaterki tego numeru “Posłałca”: nasze mamy, siostry, żony, babcie, koleżanki. Czy są inne niż ich poprzedniczki w minionych wiekach? Na pewno. Bo zmienił się świat, styl życia i ich miejsce w codzienności. Piszą i mówią o sobie na naszych łamach Krystyna Janda, Hanna Suchocka i wiele innych. Dzielą się z nami spostrzeżeniami o tym jak żyć i jak odnajdywać się w skomplikowanej rzeczywistości naszych czasów, opowiadają o swojej roli w Kościele, w polityce, w życiu społecznym.

poslaniec Wielu kobietom z pewnością nie jest w życiu łatwo godzić różne role, które przychodzi im wypełniać. Coraz więcej z nich skutecznie robi zawodowe kariery na uniwersytetach, w wielkich firmach, w biznesie. Ale także wiele skrywa przekonanie niedowartościowania ich roli społecznej. Feministki zabiegają o nieustanne wyzwalanie kobiet z okowów tradycjonalizmu, żądając coraz to nowych praw i oznak równości. Dla innych najważniejszą jest rola matki i na tym się koncentrują, a podporządkowując temu celowi swoje życie, mają zarazem świadomość iż druga płeć, mimo być może najszczerszych chęci, wyręczyć ich w tym nie może. I to właśnie o nich, o współczesnych kobietach, w ich różnorodności życiowego powołania, chcemy szerzej opowiedzieć.

Przeżywając okres Wielkiego Postu myślimy więcej niż zwykle o pokucie i nawróceniu. Bo natura ludzka jest przewrotna: człowiek podnosi się i upada, i znów powstaje, i po raz kolejny błądzi, czasem po dawno utartych już szlakach. Potrzeba więc stałego oczyszczania naszego wnętrza, robienia przeglądu naszej drogi ku świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani. Zachęcamy gorąco, by wraz z nami dobrze się do tego szczególnego okresu w roku przygotować.

W marcu będziemy także obchodzić uroczystość Zwiastowania Pałskiego. To tak jakby zapalało się dla nas światło nadziei na naszej drodze wielkopostnej przemiany. Jest to bowiem pierwszy znak prawdy, że Bóg stał się człowiekiem, że ma przyjść na ten świat jako dziecko. Dziecko, które jak każde inne, było przede wszystkim Bożym darem. Jego narodzenie stało się faktem dzięki wyjątkowej Kobiecie, której rola Matki nie zmienia się, ani nie przemija przez wieki, która jest Matką nas wszystkich.

A to już wiesz?  Dialog, który łączy

Życzę dobrej lektury!

Leszek Gęsiak SJ

redaktor naczelny

W marcowym numerze “Posłałca” pytamy, kim jest i jaka jest kobieta XXI wieku. Złożoną rzeczywistość doświadczeł kobiet i ich wielorakich ról, na różnych odcinkach życia społecznego i kościelnego, podejmują: Tessa Capponi Borawska (Do moich córek), Elżbieta Grzybowska (Obecna w Kościele), s. Janina Gwóźdź RSCJ (Ile kobiety w zakonnicy?), Hanna Suchocka (Wyjść z ukrycia), Anna Pobóg-Lenartowicz (Święta Agata), Krzysztof Ołdakowski SJ (Wykreowana kobiecość), Jacek Siepsiak SJ (Debora), Stanisław Łucarz SJ (Antyfeminizm).

Krystyna Janda w wywiadzie pt. “Myślę i działam”, przeprowadzonym przez Krzysztofa Ołdakowskim SJ, dzieli się refleksjami o swoim życiu kobiety-realistki. W poruszanymi tematami łączą się godne uwagi rozważania Magdaleny Wojaczek o cudzie życia i Stanisława Morgalli SJ (Powrót do źródeł) o nowym rozumieniu seksmisji.

Marzec to także cześć dla tajemnicy Zwiastowania, którą podejmuje Jakub Kołacz SJ (Z narodzeniem Jezusa było tak…). To także czas wielkopostnych zamyśleł nad tajemnicą cierpienia i śmierci, do czego zachęca Agata Demkowicz (Przez śmierć do życia).

Warto przeczytać interesujące teksty: Jerzego Sermaka SJ (Środki wczesnoporonne), Urszuli Janickiej-Krzywdy (Srebrzysta planeta), ks. Marka Słomki (Magisterium a ewolucja), Katarzyny Cudzich (Między muzyką a poezją).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.