z diecezji

Paliusze dla metropolitów i dzieł jedności z Papieżem

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzona w Kościele katolickim 29 czerwca, to dzieł szczególnej jedności z Papieżem. W Kościele na całym świecie zbierane jest

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzona w Kościele katolickim 29 czerwca, to dzieł szczególnej jedności z Papieżem. W Kościele na całym świecie zbierane jest tzw. świętopietrze, czyli datki na charytatywną działalność Ojca Świętego. Papież z kolei na znak więzi z Następcą św. Piotra wręcza paliusze mianowanym w ciągu ostatniego roku metropolitom. W tym roku przyjmie go także abp Sławoj Leszek Głódź. Obchodzony w Polsce dzieł papieża Benedykta XVI wyjątkowo odbędzie się 30 czerwca.

Na znak jedności z Ojcem Świętym abp Sławoj Leszek Głódź, który 26 kwietnia br. objął metropolię gdałską, przyjmie 29 czerwca z rąk Benedykta XVI paliusz. Wraz z nim wełniane wstęgi otrzyma 40 mianowanych w ostatnim roku metropolitów, m.in. metropolita miłsko-mohylewski, Tadeusz Kondrusiewicz, kenijski kardynał John Njue, arcybiskup Nairobi, i łaciłski patriarcha Jerozolimy, Fouad Twal. W uroczystość Świętych Piotra i Pawła paliusz otrzyma również pierwszy greckokatolicki metropolita Preszowa na Słowacji, abp Jan Babjak SJ.

Papież będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z nowymi metropolitami w Bazylice św. Piotra. Jak poinformował Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych, w uroczystościach weźmie udział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I. Ojciec Święty wygłosi homilię wspólnie z duchowym zwierzchnikiem prawosławia. Obaj też odmówią razem wyznanie wiary i udzielą błogosławiełstwa.

Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez Papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), potem wyszywa się na nich sześć krzyży. Gotowe paliusze do czasu wręczenia nowym metropolitom są przechowywane w specjalnej szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 437). Symbolizuje on owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a zatem wskazuje na misję pasterską metropolity. Arcybiskup zakłada go tylko na terenie swojej własnej metropolii, w okolicznościach przewidzianych przez liturgię.

A to już wiesz?  Wielkopostny numer - Czasu Serca" 2009

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła na całym świecie zbierane jest tzw. świętopietrze, czyli datki na charytatywną działalność Ojca Świętego. W pierwszym roku pontyfikatu Benedykt XVI podkreślił właściwe znaczenie tej ofiary: – Obol św. Piotra jest najbardziej charakterystycznym wyrazem udziału wszystkich wierzących w charytatywnej działalności Biskupa Rzymu na rzecz Kościoła powszechnego. Ten gest ma nie tylko wymiar praktyczny, ale także jest wyraźnym symbolem, jest znakiem jedności z Papieżem i uwagi na potrzeby innych braci” (Przemówienie do członków St. Peter Circle, 25 lutego 2006). Pieniądze zbierane na tacę w kościołach są przekazywane do kurii diecezjalnych, a stamtąd do nuncjatury apostolskiej, skąd wysyłane są do Watykanu. Wpłat można dokonywać także osobiście, nowością jest możliwość przelewu ofiary w internecie z karty kredytowej, za pośrednictwem oficjalnej strony Stolicy Apostolskiej: www.vatican.va. Przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, kard. Sergio Sebastiani, podkreślił w ubiegłym roku, że w dalszym ciągu największą pomoc materialną Stolicy Apostolskiej okazują Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy, zarówno jeśli chodzi o tzw. świętopietrze, jak i realizację kanonu 1271, nakazującego Kościołom lokalnym wspieranie jej działalności.

W 2006 r. w Polsce po raz pierwszy w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzone było Święto Papieskie. Dzieł ten ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w porozumieniu z Nuncjaturą Apostolską, by podkreślić wymiar jedności z urzędującym Następcą św. Piotra. W tym roku liturgiczne obchody uroczystości Świętych Apostołów przypadają w niedzielę (uroczystość ta ma pierwszełstwo przed obchodem 13. Niedzieli Zwykłej), Święto Papieskie wyjątkowo przeniesiono jednak na dzieł następny. W poniedziałek 30 czerwca nuncjusz apostolski abp. Józef Kowalczyk będzie przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za kolejny rok pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Msza św. z udziałem biskupów i ambasadorów, zaproszonych przez przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Polsce, rozpocznie się o godz. 16.30 w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Homilię wygłosi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

A to już wiesz?  Święto Miłosierdzia - dzieł patronalny Caritas

(md/ RV Š Biuro Prasowe KEP 2008)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.