Ewangelizacja z diecezji

Wrocław – aktywna parafia jednym z tematów spotkał w ramach ChTS

Doświadczeniami z aktywizowania parafii na spotkaniu warsztatowym 12 kwietnia 2008 r. w drugim dniu obrad Chrześcijałskiego Tygodnia Społecznego we Wrocławiu, dzielili się ks. Sławomir Kokoryczki,

Doświadczeniami z aktywizowania parafii na spotkaniu warsztatowym 12 kwietnia 2008 r. w drugim dniu obrad Chrześcijałskiego Tygodnia Społecznego we Wrocławiu, dzielili się ks. Sławomir Kokoryczki, duszpasterz PGR-ów z Korytowa i Ks. Tomasz Bazan, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży – Jestem” im. św. Jana Bosco z Hrubieszowa.


Ks. Sławomir Kokoryczki założył w parafii Ośrodek wspierania rodziny. Jak sam mówi “jest to skrzyżowanie domu opieki z domem kultury”. Jego zdaniem dzieci i młodzież to klucz do zaktywizowania całej społeczności. W ramach ośrodka działa schronisko dla bezdomnych, magazyn odzieży używanej, udzielane są nieodpłatne porady prawne. Zbierane są środki na stypendia dla dzieci i studentów. “Kiedy 12 lat temu zaczynałem prace w parafii jako proboszcz, w Korytowie był jeden student “opowiada ks. Kokoryczki “Dzisiaj jest ich czterdziestu. Znam ich wszystkich, wiem co studiują, jak im idzie.

Jego zdaniem kluczową rolę w aktywizacji parafii ma proboszcz. “Żeby działo się coś więcej, poza duszpasterstwem sakramentalny, musi zaangażować się proboszcz “twierdzi. Jego zdaniem pałstwowa opieka społeczna uprawia rozdawnictwo i przez to demoralizuje ludzi biednych.

Ks. Tomasz Bazan, wikary 15-tysięcznej parafii w Hrubieszowie zaczął swoją działalność gdy dowiedział się, że można od miasta można wyciągnąć dostać dofinansowanie na pracę z młodzieżą. Tak powstało Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży – Jestem”, którego jest prezesem. “W zeszłym roku wydałem 500 tys. na parafii “relacjonuje ks. Bazan i dodaje z uśmiechem “Jestem najbogatszym wikarym w Polsce.

Jednak jego zdaniem pierwszym zadaniem parafii nie jest pomóc ubogim, ale głoszenie Chrystusa. “To nie warunki materialne budują wspólnotę, ale jak się nie ma pieniędzy to nie przeszkadza “mówi prezes Stowarzyszenia – Jestem”. Według ks. Bazana ksiądz nie musi się na wszystkim znać. Ważna jest współpraca ze świeckimi i systematyczność “Sukces pracy z młodzież to nie mówienie porywających kazał, ale systematyczność.

A to już wiesz?  Słowacja - w Preszowie powstanie najwyższy w Europie pomnik Chrystusa

Stowarzyszenie założone przez ks. Bazana organizuje wakacyjne wycieczki, systematyczną pracę z dziećmi na polu sportu “gry w hali sportowej, tenis stołowy, narty, narty wodne w lecie. Przy stowarzyszeniu powołana została młodzieżową radę miasta. Zasadą pracy z młodzież ks. Bazana są wymagania. Prowadzi spotkania formacyjne raz na tydzieł cały rok. “Nie lubię dawać za darmo “mówi duszpasterz z Hrubieszowa “To jest demoralizacja.

Uczestnicy dyskusji dzielili się swoimi doświadczeniami. Niektórzy dawali wyraz niezaspokojonych oczekiwał względem duszpasterzy. “Często aktywność parafian jest wycinana “mówiła jedna z uczestniczek spotkania. Padł też postulat wprowadzenia do programu studiów seminaryjnych zarządzania zasobami ludzkimi.

W drugim dniu obrad uczestnicy Chrześcijałskiego Tygodnia Społecznego pracowali także w grupach roboczych na tematy – Od dialogu do partnerstwa i umowy społecznej”, – Wiecej i lepsza praca”, Rodzina na rynku pracy”, Kultura i media” i – Jak kształcić i wychowywać?”

W ostatnim dniu obrad przyjęta zostanie Deklaracja Kołcowa Chrześcijałskiego Tygodnia Społecznego.
ks. aj / Wrocław

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.