Ewangelizacja ze świata

Brazylia – biskupi uchwalili wytyczne w sprawie nowej ewangelizacji kraju

Wytyczne do Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii uchwalili biskupi tego kraju na zakołczenie swego 46 zebrania ogólnego, które od 2 kwietnia obradowało w Itaici (stan

Wytyczne do Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii uchwalili biskupi tego kraju na zakołczenie swego 46 zebrania ogólnego, które od 2 kwietnia obradowało w Itaici (stan Sao Paulo). Gdy sekretarz generalny Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) bp Dimas Lara Barbosa ogłosił przyjęcie tego nowego dokumentu, zebrani przyjęli to gromkimi brawami i okrzykami radości. Uczestnicy obrad postanowili również, że rok 2009 poświęcony będzie katechezie.


– Przyjęcie wytycznych oznacza dochowanie wierności historii CNBB i jest otwarciem się na te nowości, które przyniosła ubiegłoroczna konferencja Kościoła Ameryki Łaciłskiej w Aparecidzie” “oświadczył przewodniczący komisji redakcyjnej bp Celso Antonio de Queiroz. Podkreślił, że – nowością naszego dokumentu jest ponowienie dążenia Kościoła w przekształcenie się w Kościół misyjny”. Wytyczne będą obowiązywać przez najbliższe trzy lata.

Przyszły rok będzie rokiem katechizacji. W ten sposób uczestnicy spotkania w Itaici potwierdzili decyzję w tej sprawie zebrania ogólnego CNBB z 2006 r. Członek Komisji Episkopatu ds. Animacji Biblijno-Katechetycznej bp Juventino Kestering wyjaśnił, że rok katechetyczny będzie – opierał się na doświadczeniu uczniów z Emaus” (Łk 24,13-35), gdyż – najlepszą metodologię katechetyczną zawiera 24. rozdział Ewangelii św. Łukasza”. “Mamy tam cały proces nawrócenia, w jaki sposób od spotkania z Jezusem jest możliwe bycie nie tylko uczniem, ale uczniem-misjonarzem” “powiedział biskup.

Inny list episkopatu wzywa wiernych do – zjednoczenia się z biskupami w obronie życia i odrzuceniu próby legalizacji aborcji w naszym kraju”. Potwierdzono, że – życie ludzkie jest święte” a – prawo do życia jest podstawą wszystkich innych praw”. CNBB potwierdza, że życie ludzkie od chwili poczęcia do naturalnej śmierci – nie może być uprzedmiotowione, naruszone ani zniszczone”, ale należy go – zawsze bronić, gdy jest zagrożone lub osłabiane”. Aborcja – jest moralnie niedopuszczalna” i powoduje wiele ofiar: – zabite dziecko, matka pozbawiona poczucia winy i chora na duszy, ojciec, który zgodził się lub przynajmniej nie przeciwstawił się temu i inni członkowie rodziny”.

A to już wiesz?  Indie - kard. Gracias krytykuje religijne uzasadnianie przemocy

Podczas koncelebrowanej Mszy św. kardynał Odilo Pedro Scherer podziękował Bogu za – bogate dziedzictwo wiary i życia kościelnego” przekazane przez – tych, którzy nas poprzedzili”, w diecezjach obchodzących swoje jubileusze. Arcybiskup Sao Paulo przewodniczył Mszy św. w intencji diecezji, które w br. świętują 25, 50 i 100 lat istnienia. Przypomniał zwłaszcza dziewięć diecezji, istniejących od stu lat, – gdyż ich powstanie jest związane ze szczególną sytuacją historyczną Kościoła w naszym kraju”. Kardynał wyjaśnił, że gdy w 1889 roku Brazylia stała się republiką, było tam tylko 12 diecezji, dziś natomiast jest ich 271.

– Wraz z oddzieleniem Kościoła od pałstwa Kościół otrzymał wolność, aby lepiej troszczyć się o siebie i swoją misję” “powiedział mówca. Przypomniał, że utworzenie nowych diecezji rozpoczęło się zaraz po ogłoszeniu republiki, najpierw w 1892 r., a następnie w 1895. Na początku XX wieku zaczęły powstawać nowe diecezje pod szczególnym nadzorem pasterskim Piusa X. – Kościół w Brazylii był coraz lepiej zorganizowany, aby lepiej ewangelizować” “mówił dalej arcybiskup Sao Paulo. Wyraził wdzięczność Bogu – za wielkich pasterzy, którzy służyli w naszych Kościołach lokalnych przed nami”, a także za wielu księży, zakonnice i zakonników, misjonarzy i – za dobry lud, który tutaj przyniósł swoją wiarę i przekazał swoją religijność w kolejnych pokoleniach”. Kardynał zapewnił, że Kościół pragnie – przyjąć to bogactwo i żyć nim, z radością przekazując je następnym pokoleniom, jak prosił o to episkopat zebrany podczas Konferencji w Aparecidzie”.
x ak (KAI Rio de Janeiro) / Itaici

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.