Ewangelizacja ze świata

Chile – Kościół pomaga w rozwiązaniu konfliktu z Indianami

Chile: Kościół pomaga w rozwiązaniu konfliktu z Indianami Kościół w Chile podjął wysiłki w celu rozwiązania sporu o tereny na południu kraju, do których Indianie

Chile: Kościół pomaga w rozwiązaniu konfliktu z Indianami

Kościół w Chile podjął wysiłki w celu rozwiązania sporu o tereny na południu kraju, do których Indianie roszczą pretensje jako do ziemi swych przodków. Zastrzelenie przez policję na początku stycznia jednego z młodych manifestantów w miejscowości VilcĂşn spowodowało falę gwałtownych protestów ludności tubylczej z plemienia Mapuche.

W specjalnym komunikacie przewodniczący episkopatu Chile abp Alejandro Goic zwraca uwagę, że za obecnym konfliktem stoją nierozwiązane od lat kwestie społeczne. Z jednej strony dają o sobie znać skutki dyskryminacji miejscowych Indian, z drugiej zaś spontaniczne protesty tubylców są wyraźnie manipulowane. Arcybiskup przypomina, że stosowanie ślepej przemocy prowadzi do nikąd. Upomina się też o los indiałskiej działaczki Patricii Troncoso Robles, która od ponad trzech miesięcy prowadzi strajk głodowy i jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył.

Z kolei miejscowy biskup Manuel Vial Risopatrón z diecezji Temuco, biorący udział w rozmowach z Indianami, przypomniał, że sprawy nie załatwi samo tylko przyznanie im ziemi. Jego zdaniem, warunkiem załagodzenia konfliktu jest integracja ludności tubylczej zakładająca szacunek dla odmienności kulturowej Mapuche. Bp Vial skrytykował też chilijskie władze za stosowanie wobec protestujących ustawy o zwalczaniu terroryzmu.

RV / Temuco

Katolicka Agencja Informacyjna

A to już wiesz?  Zadowoleni?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.