Wydarzenia Wzrastanie

Piłkarze w sutannach

Niedawno zakołczyły się w Sarajewie Halowe Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż drużyny piłkarskie poszczególnych krajów składały się wyłącznie z księży katolickich. Reprezentacja narodowa polskich duchownych zdobyła złote trofeum – zyskując tytuł Mistrza Europy – pokonując w finałowym meczu drużynę Chorwacji.

Jest to bardzo nobilitujący sukces zwłaszcza, że tego typu turniej zorganizowany został dopiero po raz trzeci. Do tej pory reprezentanci Polski byli dwukrotnymi wicemistrzami Europy. W turnieju wzięło udział 10 drużyn reprezentujących: Polskę, Austrię, Węgry, Włochy, Portugalię, Rumunię, Słowenię, Hiszpanię, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. Honorowy patronat nad imprezą objął arcybiskup Sarajewa – ks. kardynał Vinko Puljić.

Międzynarodowe – warsztaty” duszpastersko-metodyczne odbywały się z udziałem księży różnych narodowości. Wspólne celebrowanie Eucharystii, wspólna modlitwa są żywym dowodem na to, że Kościół Chrystusowy jest powszechny i uniwersalny – bez względu na język komunikowania się, czy kolor skóry. Drużynę polskich księży prowadzi ks. Dariusz Sieradzy – wikariusz z Piłczowa (diecezja kielecka), który od dwóch lat jest selekcjonerem kadry narodowej księży – powołanym przez Episkopat Polski. Jednocześnie ks. Dariusz sam jest zawodnikiem swojej drużyny. Selekcję prowadzi podczas – odbywających się, co roku – mistrzostw Polski księży w halowej piłce nożnej. W tym roku po raz pierwszy skorzystał z pomocy Pana Jarosława Kuza – trenera KS Nida Piłczów.

Podczas tegorocznego turnieju, biało czerwone barwy reprezentowało 10-ciu polskich prezbiterów pracujących w diecezji kieleckiej, sosnowieckiej, radomskiej, sandomierskiej – w tym dwóch księży z diecezji tarnowskiej. Byli to: ks. Piotr Cichoł “wikariusz parafii św. Trójcy w Okocimiu oraz ks. Sławomir Szyszka “wikariusz parafii św. Stanisława BM w Szczepanowie.

Piłkarze w sutannach  wzrastanie

W dniu 1 marca br., zwycięska drużyna wystąpiła – – na żywo” na antenie I-go programu TVP, jako goście porannej audycji – Kawa czy herbata”. Po programie członkowie drużyny odebrali również gratulacje od sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski “ks. biskupa Piotra Libery oraz od ministra sportu – Tomasza Lipca.

Piłkarze w sutannach  wzrastanie

A co o wyjeździe mówi reprezentant kraju – ks. Sławomir Szyszka

ks. Sławomir Szyszka

Powołanie do kadry narodowej i występ w reprezentacji polskich księży są dla mnie wielkim wyróżnieniem i sprawiają mi ogromną radość. Chciałbym kontynuować tę moją – przygodę” i jak najdłużej rozwijając swoje zamiłowanie do sportu. Staram się również, aby sportową pasję wykorzystywać w swojej pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, gdyż widzę w tym wiele pozytywnych aspektów. Spotykając się z kapłanami z rożnych krajów, mogłem doświadczyć powszechności Kościoła, który łączy ludzi odmiennych obyczajów, języków, itp. Wspólnie sprawowana Eucharystia w języku łaciłskim, ukazała mi także jedność tej wspólnoty, którą łączy Jezus Chrystus – najdoskonalszy kapłan.

Jakie wrażenia przywiózł z Sarajewa ks. Piotr Cichoł?

ks. Piotr Cichoł

Wyjazd na Mistrzostwa Europy kapłanów w halową piłkę nożną oraz gra w reprezentacyjnej drużynie polskich księży były dla mnie nie tylko wyróżnieniem, ale też wspaniałym doświadczeniem. Spotkania, rozmowy oraz wspólna modlitwa z kapłanami pracującymi w różnych częściach Europy, a przede wszystkim sportowa rywalizacja i walka o złoto “pozostaną na długo w mojej pamięci. Chociaż nie ukrywam wielkiej radości ze zdobycia złotego medalu, myślę, że udział w tych mistrzostwach będę milo wspominał, jako wspaniałą przygodę z moich pierwszych lat kapłałstwa.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu – a zarazem trochę ubolewamy, że reprezentacja naszego kraju pod wodzą najlepszych selekcjonerów, jakoś nie może wyjść z letargu i powtórzyć sukcesu lat 70-tych, z czasów legendarnego trenera Kazimierza Górskiego. A może tajemnica sukcesu tkwi w metodyce współpracy z młodzieżą lub formie duszpasterstwa – przez sport i wychowanie fizyczne – ? Najbliższe mistrzostwa Polski księży w halowej piłce nożnej odbędą się w dniu 21 kwietnia br. w Dąbrowie Górniczej (diecezja sosnowiecka).
Prezbiterzy, diakoni, alumni – śmiało na start – piłkarska kadra czeka –

Marek Białka

hastagi na stronie:

#sławomir szyszka #ks piotr cichoń #s??awomir szyszka #piotr cicho??

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #3f 3f   #jakub   #matki   #sobot   #takim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.