Zebranie plenarne Episkopatu na Warmii

Zebranie plenarne Episkopatu na Warmii (18-20 czerwca)

15.06.2010

Sytuacja w Polsce po powodzi i dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, które rozpocznie się 18 czerwca w Olsztynie. Swoją obecnością na Warmii biskupi uczczą 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika. Wspólną modlitwą zamkną też Rok Kapłański.

Obrady 352. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odbędą się 18 i 19 czerwca br. (w piątek i sobotę) w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego ?Hosianum? w Olsztynie. W niedzielę 20 czerwca biskupi zgromadzą się natomiast we Fromborku na uroczystościach jubileuszowych 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Tam też odwiedzą grób Mikołaja Kopernika ? kanonika warmińskiego, który od 1511 r. pełnił funkcję kanclerza kapituły warmińskiej.

Spotkanie na Warmii będzie też okazją do uczczenia 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, na której pole biskupi udadzą się w sobotę wieczorem.

Podczas obrad w Olsztynie, dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przedstawi biskupom sytuację poszkodowanych w powodzi, jaka w ostatnich tygodniach dotknęła Polskę i zrelacjonuje pomoc prowadzoną na terenach zalanych i zagrożonych. Caritas Polska zebrała już prawie 10 milionów złotych. W całej Polsce wszystkie diecezjalne Caritas wspierają powodzian, m.in. wysyłając transporty z pomocą. Tereny dotknięte powodzią w maju i czerwcu odwiedzali też biskupi, m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, abp Damian Zimoń, abp Józef Życiński, bp Andrzej Czaja, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Kazimierz Ryczan, bp Wiktor Skworc i bp Henryk Tomasik.

Ważną kwestią, którą podejmie polski Episkopat podczas czerwcowego spotkania plenarnego jest dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Pierwszym krokiem ku zbliżeniu obu Kościołów i pojednaniu narodów było spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w Polsce, które odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 26 lutego br. Nie mógł w nim wówczas wziąć udziału metropolita wołokołamski i przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego Hilarion. Obecnie planowany jest jego przyjazd do Polski na 24 czerwca br.

Biskupi podczas zebrania plenarnego przyjmą znowelizowany regulamin Konferencji Episkopatu Polski. Poruszą sprawy dotyczące duszpasterstwa polonijnego, m.in. w Wielkiej Brytanii. Będą dyskutować o roli Katolickiej Agencji Informacyjnej w służbie Kościoła oraz liście pasterskim na 10. Dzień Papieski; zatwierdzą też apel na sierpień w sprawie trzeźwości.

Pierwszy dzień spotkania biskupów zakończy wieńcząca Rok Kapłański Msza św. w Archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 19.00. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi kard. Józef Glemp. Biskupi będą się w tym dniu modlić też w intencjach obchodzącego 60-lecie święceń kapłańskich kard. Henryka Gulbinowicza i bp. Juliana Wojtkowskiego, a także gospodarza spotkania abp. Wojciecha Ziemby, który również w tych dniach będzie przeżywał kolejną rocznicę święceń kapłańskich.

Zebranie biskupów zakończy w niedzielę Msza św. jubileuszowa 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej, o godz. 11.00 w Archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Przewodniczył jej będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Podczas uroczystości biskupi pobłogosławią epitafium Mikołaja Kopernika. Do udziału w jubileuszowej Mszy św., w specjalnym liście do wiernych Archidiecezji Warmińskiej zaprasza abp Wojciech Ziemba. ?Niech Wasza obecność i modlitwa staną się dziękczynieniem Panu Bogu za piękną przeszłość Kościoła na Warmii ukazaną na przykładzie 750-letniej historii Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku? ? napisał.

Obrady biskupów zakończą się w niedzielę 20 czerwca, w dniu wyborów prezydenckich.

(jl/jk ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top