Najstarszy biskup, Jubileusz najstarszego biskupa w Polsce

Jubileusz najstarszego biskupa w Polsce

Kraków, 16.05.2010

Uroczystości jubileuszowe 40-lecia sakry biskupa Albina Małysiaka rozpoczną się 16 maja w Krakowie.

Biskup Albin Małysiak, najstarszy hierarcha w Polsce i jedyny biskup odznaczony tytułem ?Sprawiedliwy wśród narodów?, przyjął sakrę biskupią z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. Mszę św. dziękczynną za 40-lecie posługi biskupiej i wieczór jubileuszowy zaplanowano na 16 i 17 kwietnia. Z racji żałoby narodowej, termin przesunięto o miesiąc.

W katedrze na Wawelu w niedzielę, 16 maja, kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył o godz. 17.30 Mszy św., która rozpocznie uroczystości jubileuszowe. Oprawę artystyczną przygotowali krakowscy aktorzy i śpiewacy oraz Chór Mariański.

Dzień później, 17 maja o godz. 18.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się wieczór jubileuszowy. W jego trakcie zostanie zaprezentowany film ?Z wiarą na głęboką wodę? o bp. Małysiaku, a także wywiad-rzeka ?Droga przez stulecie?, który z Jubilatem przeprowadził Adam Suwart.

Organizatorami jubileuszu są m.in. duszpasterstwo artystów, Śródmiejski Ośrodek Kultury i Fundacja Pomocy Artystom Polskim ?Czardasz?.

? Jedną z pierwszych cech Biskupa Albina jest jego żywy patriotyzm, zatroskanie o sprawy Ojczyzny. Umiłowanie tego co polskie, duma z naszej historii i osiągnięć, a także zainteresowania historyczne stoją w pierwszym rzędzie jego życiowego programu ? wylicza Marek Mirosławski, sekretarz komitetu organizacyjnego jubileuszu biskupa. Jak wskazuje stąd właśnie działalność duszpasterska bp. Małysiaka w okresie rządów komunistycznych była solą w oku dla ówczesnych władz. ? 32 przesłuchania przez przedstawicieli bezpieki, 2 wezwania do więzienia, jedna próba zamachu ? to obraz trudu, z jakim przyszło się zmierzyć księdzu Albinowi Małysiakowi. Ufny jednak w Bożą moc i opiekę, nigdy się nie poddawał, przekonany o słuszności przekazywanych wartości i sensie głoszenia Dobrej Nowiny ? dodaje Mirosławski.

Styl duszpasterski biskupa Małysiaka przepełnia uśmiech i optymizm. Uwielbia śpiewać pieśni religijne, żołnierskie, ludowe i patriotyczne. Codziennie rano gimnastykuje się. Ma 93 lata i jest najstarszym żyjącym biskupem w Polsce, a przy tym właścicielem najlżejszego pastorału ? wykonanego z drewna lipowego.

Biskup Albin Małysiak urodził się w 1917 r. w Koconiu (parafia Ślemień), niedaleko Żywca. Od jedenastego roku życia jest związany ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. 12 kwietnia 1936 r. złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu, a 1 maja 1941 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Pracę duszpasterską prowadził w Zembrzycach, Szczawnicy, Tarnowie i przede wszystkim w Krakowie, któremu poświęcił wiele lat swej kapłańskiej i biskupiej posługi.

Wraz z siostrą Bronisławą Wilemską, szarytką, w 1943 r. uratował pięć osób narodowości żydowskiej, za co ? jako jedynemu polskiemu biskupowi ? instytut Yad Vashem przyznał tytuł ?Sprawiedliwy wśród narodów świata?. Do historii przejdzie też ciężka praca, jaką podejmował w Zakładzie Wychowawczym im. Księdza Siemaszki, a także praca w krakowskiej parafii Matki Boskiej z Lourdes koło miasteczka akademickiego, gdzie jako proboszcz rozwinął duszpasterstwo studentów.

14 stycznia 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim. Sakry biskupiej udzielił mu 5 kwietnia 1970 r. ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. Bp Małysiak był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, w Kurii Metropolitalnej nadzorował wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy. Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji. Od 1993 r. bp Albin Małysiak przebywa na emeryturze.
W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała bp. Albinowi Małysiakowi tytuł Honorowego Obywatela Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top