Para Prezydencka pochowana na Wawelu

Para Prezydencka pochowana na Wawelu

Kraków, 18.04.2010, godz. 00:05

Główne uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej rozpoczęły się w niedzielę, 18 kwietnia, o godz. 14.00 w Krakowie. Po Mszy św. trumny z doczesnymi szczątkami Marii i Lecha Kaczyńskich zostały odprowadzone w uroczystej procesji na Wawel i złożone do krypty.

“Na Wawelu spoczną dwie trumny, ale zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych Towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży ? mówił metropolita krakowski. ? Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu. W ten sposób Krypta Katyńska będzie przemawiać do naszych serc oraz do pamięci następnych pokoleń” – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, rozpoczynając Mszę pogrzebową Pary Prezydenckiej. Wyraził też nadzieję, że owocem tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem stanie się pojednanie narodów polskiego i rosyjskiego.

W Eucharystii sprawowanej w bazylice Mariackiej wzięło udział wiele delegacji zagranicznych, m.in. prezydenci Rosji, Niemiec, Czech, Ukrainy.

Także na niedzielne uroczystości nie mógł przylecieć kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Tekst przygotowanej przez niego homilii odczytał w bazylice Mariackiej w Krakowie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Pragnę, by hołd oddany zmarłemu Prezydentowi oraz szacunek dla ofiar z Katynia przyczyniły się do budowania bardziej zjednoczonej Europy i świata ? napisał kard. Angelo Sodano w homilii na pogrzeb Pary Prezydenckiej. Legat papieski życzył Polakom jedności na drodze do zgody i współpracy z innymi narodami.

Prymas Polski abp Henryk Muszyński pożegnał Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonkę w imieniu Kościoła katolickiego. – Bóg objawiony w Chrystusie był dla Ciebie źródłem inspiracji i mocy, honor znakiem godności, wytrwałości i determinacji, a służba ojczyźnie Twoim powołaniem i miejscem całego twojego życia, i za to dziś tu w tym szczególnym miejscu wypowiadamy wielkie Bóg zapłać ? powiedział.

W bazylice Mariackiej modlitwy nad trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich odmówił abp Kazimierz Nycz, a także prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon.

Kiedy kondukt żałobny dotarł na Wawel, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poprowadził modlitwę w katedrze. Później wraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem i najbliższą rodziną Pary Prezydenckiej zszedł do krypty, gdzie w przygotowanym sarkofagu złożono trumny z ciałami Pary Prezydenckiej.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top