Uroczystości pogrzebowe duchownych ? ofiar katastrofy (aktualizacja)

Uroczystości pogrzebowe duchownych ? ofiar katastrofy (aktual.)

19.04.2010

Przykład Biskupa Płoskiego i tylu kapłanów, którzy zginęli w tej tragedii jest dowodem, że Kościół polski ? jego duszpasterze i biskupi ? dzielili zawsze losy Narodu i w chwilach naszej tragedii narodowej byli bardzo blisko ? zaznacza bp Stanisław Budzik.

W najbliższych dniach odbędą się uroczystości pogrzebowe duchownych, ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wśród 96 osób znajdujących się na pokładzie było dziesięciu kapłanów, w tym prawosławny i ewangelicki.

? abp Miron Chodakowski ? ks. Bronisław Gostomski ? ks. infułat Roman Indrzejczyk ? ks. Józef Joniec ? ks. Zdzisław Król ? ks. Andrzej Kwaśnik ? ks. ppłk Jan Osiński ? ks. płk Adam Pilch ? bp Tadeusz Płoski ? ks. prof. Ryszard Rumianek

DATY POGRZEBÓW

PONIEDZIAŁEK, 19 kwietnia
Abp gen. bryg. Miron Chodakowski był prawosławnym ordynariuszem polowym Wojska Polskiego. Jego ciało przybyło do Polski w środę, 14 kwietnia. Uroczystość pogrzebowa planowana jest na poniedziałek, 19 kwietnia, na godz. 9.00 w cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie. Po południu doczesne szczątki zostaną przewiezione do Supraśla i złożone w krypcie Soboru Zwiastowania NMP.

Bp gen. broni Tadeusz Płoski- był ordynariuszem polowym. Trumna z ciałem wróciła do kraju w czwartek, 15 kwietnia. Jest wystawiona w Kaplicy Katyńskiej w katedrze polowej przy ul. Długiej w Warszawie. Tam w poniedziałek, 19 kwietnia, o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość pogrzebowa. Biskup Polowy zostanie pochowany w krypcie Kaplicy Lotników w katedrze.

Ks. ppłk Jan Osiński – pełnił funkcję wicekanclerza Kurii Polowej Wojska Polskiego i sekretarza biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. W środę, 14 kwietnia, trumna z jego ciałem wróciła do Polski i została umieszczona w katedrze polowej, gdzie odbywa się czuwanie przy zmarłym. Pogrzeb Biskupa Polowego i jego sekretarza ks. płk Jana Osińskiego odbędzie się w poniedziałek, 19 kwietnia, o godz. 12.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego.

WTOREK, 20 kwietnia
Ks. Andrzej Kwaśnik – kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, był proboszczem warszawskiej parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie. W czwartek, 15 kwietnia, jego ciało zostało sprowadzone do Polski. Msza św. pogrzebowa we wspólnocie parafialnej zostanie odprawiona w poniedziałek, 19 kwietnia, o godz. 19.00. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 20 kwietnia, o godz. 16.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Ks. Kwaśnik zostanie pochowany w krypcie zasłużonych Polaków.

O. Józef Joniec, pijar – był prezesem Stowarzyszenia Parafiada i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. W czwartek, 15 kwietnia, jego ciało zostało sprowadzone do Polski. W piątek, 16 kwietnia, o godzinie 19.00 trumna z ciałem o. Jońca zostanie przewieziona do kaplicy sanktuarium. We wtorek, 20 kwietnia, o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczyć będzie kard. Józef Glemp. Po liturgii doczesne szczątki zostaną wyprowadzone z kościoła sanktuaryjnego i przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. O godzinie 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej, a po niej nastąpi pochówek w krypcie zasłużonych Polaków.

Ks. Zdzisław Król ? kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, były proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych. Jego ciało zostało sprowadzone do Polski w piątek, 16 kwietnia. We wtorek, 20 kwietnia, o godzinie 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej, a po niej nastąpi pochówek w krypcie zasłużonych Polaków.

CZWARTEK, 22 kwietnia
Ks. prof. Ryszard Rumianek – biblista, od 2005 r. pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego ciało przywieziono do kraju w środę, 14 kwietnia. Msza św. żałobna w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Bielanach przy ul. Dewajtis będzie sprawowana w czwartek, 22 kwietnia, o godz. 9.30. Wezmą w niej udział biskupi i rektorzy wyższych uczelni. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczyć abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i Wielki Kanclerz UKSW. O godz. 14.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu na Okęciu będzie odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której nastąpi wyprowadzenie do grobu na cmentarzu w Pyrach.

Ks. Bronisław Gostomski – kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Był proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Jego ciało zostało sprowadzone do Polski w piątek, 16 kwietnia. Pogrzeb odbędzie się w rodzinnym mieście – Sierpcu w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w czwartek, 22 kwietnia, o godz. 14.00.

SOBOTA, 24 kwietnia
Ks. infułat Roman Indrzejczyk był kapelanem prezydenta RP i rektorem kaplic prezydenckich. Trumna z jego ciałem została przywieziona do Warszawy w czwartek, 15 kwietnia. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 8.30 w kościele pw. Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, gdzie przez wiele lat ks. Indrzejczyk był proboszczem. Duchowny zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ks. płk Adam Pilch pełnił funkcję zastępcy ewangelickiego biskupa polowego. Pozostawił w żałobie żonę i córkę. Trumnę z jego ciałem przywieziono do kraju w środę, 14 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 24 kwietnia br. Rozpoczną się nabożeństwem żałobnym, które odbędzie się o godz. 9.30 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie przy ul. Puławskiej 2a. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Zobacz także:
Msze święte żałobne i pogrzebowe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (16-24 kwietnia)

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top