Zmarł bp Josef Homeyer – przyjaciel Polski i Polaków

Zmarł bp Josef Homeyer – przyjaciel Polski i Polaków

30.03.2010

?Wielki człowiek, wspaniały chrześcijanin, serdeczny przyjaciel Polski i Polaków? ? tak o zmarłym dziś nad ranem niemieckim biskupie Josefie Homeyerze mówi sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Bp Homeyer był jednym z najbardziej zasłużonych dla polsko-niemieckiego pojednania hierarchów.

Emerytowany ordynariusz diecezji Hildesheim w Niemczech bp Josef Homeyer zmarł dzisiaj nad ranem (30 marca 2010 r.) w wieku 80 lat. Był jednym z najbardziej zasłużonych hierarchów w zakresie wspierania procesu integracji europejskiej oraz na rzecz dialogu Kościołów katolickich Polski i Niemiec oraz pojednania naszych narodów.

Joseph Homeyer urodził się 1 sierpnia 1929 r. w Harsewinkel w Westfalii. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne w Münster oraz w Innsbrucku. W 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1972-1983 był sekretarzem Konferencji Biskupów Niemieckich. 13 listopada 1983 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II i od tego czasu kierował diecezją jako 69. biskup Hildesheim. Na forum międzynarodowym znany był m.in. jako przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Angażował się w dialog z Kościołami prawosławnymi, wspierał też Kościoły lokalne na Bałkanach. Za swoje zaangażowanie na rzecz pojednania został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP – za zaangażowanie na rzecz pojednania między Niemcami a Polakami oraz orderem św. Sawy, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Serbską Cerkiew Prawosławną.
Na emeryturę przeszedł 20 sierpnia 2004 r.

W liście kondolencyjnym przesłanym na ręce obecnego ordynariusza diecezji Hildesheim bp. Norberta Trelle przewodniczący niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollitsch napisał o Zmarłym, że był on ?wielkim duszpasterzem i budowniczym mostów?.

Zdjęcie za:
www.bistum-hildesheim.de

(KAI/ jl ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top