Dzień Świętości Życia okazją do uratowania Świętego

Dzień Świętości Życia okazją do uratowania Świętego

18.03.2010

Marsze dla życia, duchowa adopcja i modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych ?okien życia? ? tak Kościół w Polsce będzie obchodził 25 marca kolejny Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Modlitwa za dzieci nienarodzone zagrożone aborcją to cel akcji ?Uratuj Świętego!?, która rozpoczęła się 17 marca i potrwa do 25 marca, kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Organizatorem akcji jest portal PokolenieJP2.pl – Społecznościowy Portal Młodych. Ci, którzy przyłączają się do akcji odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji dzieci nienarodzonych. Na stronie głównej portalu w kolejnych dniach nowenny prezentowane są rozważania. W pierwszym dniu nowenny przygotował je biskup łomżyński Stanisław Stefanek, w kolejnym ? ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny ?Gościa Niedzielnego?. Każdy może zostać “bohaterem życia”! ? podkreśla inicjator akcji ks. Tomasz Trzaska, dodając, że można się do niej przyłączyć w dowolnym momencie.

W sobotę poprzedzającą Dzień Świętości Życia, 20 marca, na Jasną Górę przybędzie po raz trzydziesty Pielgrzymka Obrońców Życia. Słowo do zebranych wygłosi bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, a rozważania różańcowe poprowadzi bp Jan Szkodoń. Serię wykładów poświęconych inicjatywom pro-life, np. marszom dla życia i krucjacie modlitwy, a także sytuacji rodzin i ochronie życia w państwie wygłoszą m.in. prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr Paweł Wosicki i były marszałek Sejmu RP Marek Jurek. Podczas pielgrzymki zostaną uhonorowani laureaci VI edycji konkursu im. ks. Jerzego Popiełuszki “Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. W czasie Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka nastąpi złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, 25 marca, obchodzonej w Polsce także jako Dzień Świętości Życia zaplanowano w całym kraju szereg wydarzeń, m.in. marsze dla życia i konferencje. Pod patronatem ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera w podziemiach katedry św. Floriana odbędzie się konferencja ?Wybieram życie? organizowana przez Rycerzy Kolumba. Po Mszach św. o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej i w archikatedrze warszawskiej ulicami Warszawy przejdzie Marsz “Światło dla Życia”, który połączy się na pl. Zamkowym i wspólnie dotrze na pl. Piłsudskiego. Także 25 marca przejdzie m.in. Marsz dla Życia i Rodziny ulicami Łomży i Ostrołęki.

Dzień Świętości Życia to również okazja do modlitwy zaangażowanych w obronę życia modlitwę przy “oknach życia”. 25 marca zostaną otwarte kolejne dwa ? w Świdnicy i Kłodzku. W tym dniu w kościołach nastąpi uroczyste złożenie przyrzeczeń duchowej adopcji. W Polsce inicjatywa ta rozwinęła się w 1987 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie przy ul. Długiej. U ojców paulinów duchową adopcję będzie można rozpocząć podczas Mszy św. o godz. 17.00.

?Kościół, w trosce o dobro człowieka, zawsze będzie bronić życia człowieka oraz jego godności w każdym stadium rozwoju i trwania; w imię dobra kolejnych pokoleń zawsze będzie się sprzeciwiał jakimkolwiek formom obrazy ludzkiej godności oraz niesprawiedliwym prawom ograniczającym wolność małżonków w podejmowaniu decyzji dotyczących przekazywania życia. Zadanie to jest także obowiązkiem każdego z nas. Chodzi o zwiastowanie i obronę Ewangelii Życia? ? napisał w liście do diecezjan biskup opolski Andrzej Czaja. Z kolei metropolita katowicki abp Damian Zimoń w kontekście Dnia Świętości Życia nawiązał do wyroków skazujących redaktora naczelnego ?Gościa Niedzielnego?. ?Tym wszystkim, którzy uznają słowa ks. Marka Gancarczyka za przesadzone, polecam fragment z papieskiej encykliki ?Ewangelia życia? (…) Ks. Marek Gancarczyk ma tę odwagę i nazwał rzeczy po imieniu, za co został w Polsce skazany prawomocnym wyrokiem? ? napisał abp Zimoń.

W wielu miejscach Dzień Świętości Życia jest obchodzony razem z poprzedzającym go Narodowym Dniem Życia. Stąd np. w Zielonej Górze organizowany jest trwający kilka dni Festiwal Życia. W Słupsku (diec. koszalińsko-kołobrzeska) 25 marca odbędzie się m.in. konferencja dotycząca promocji życia i rodziny: ?Dziadki ? dziatkom ? promocja więzi międzypokoleniowej? połączona z promocją dokumentu Episkopatu: ?Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie?. Ustanowiony przez Sejm w 2004 roku, ma służyć refleksji nad powszechną odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego. W 2010 roku tematem kampanii Narodowego Dnia Życia jest solidarność międzypokoleniowa i towarzyszy mu hasło ?Dziadki ? dziatkom?. Kampanię wspiera aktor Jan Kobuszewski z wnukami.

Episkopat Polski w 1998 r. podjął uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. Była to odpowiedź na słowa Jana Pawła II z encykliki ?Evangelium Vitae?, aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. ?Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej” ? pisał Jan Paweł II.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top