O beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Komunikat z zebrania plenarnego

Warszawa, 09.03.2010

O beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, dialogu polsko-rosyjskim, a także kryzysowej sytuacji w mediach publicznych i podważaniu roli rodziny w nowelizacji ustawy piszą biskupi w komunikacie końcowym zebrania plenarnego.

?Dla przyszłych pokoleń ks. Jerzy pozostanie orędownikiem solidarności świata pracy oraz ważnym świadkiem wolności i prawdy? ? piszą biskupi w kontekście planowanej na 6 czerwca br. beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędzie się ona w Warszawie.

Podczas zebrania przedstawiono relację ze spotkania z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego. ?Biskupi przyjęli z uznaniem poszukiwanie nowych form zbliżenia między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i Kościołem Katolickim w Polsce? ? czytamy.

W pierwszym dniu zebrania plenarnego w archikatedrze warszawskiej biskupi koncelebrowali Mszę Świętą dziękczynną za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. ?Przypomnienie postaci świętego arcybiskupa-wygnańca przywołuje na pamięć tych chrześcijan, którzy także dzisiaj są prześladowani, a nawet oddają życie za wiarę w Chrystusa? ? piszą w komunikacie hierarchowie.

?Każda próba administracyjnego działania winna uwzględniać naturalną rolę wychowawczą rodziny? ? podkreślają biskupi, odwołując się do dyskusji dotyczącej przemocy w rodzinie. ?Formułowane głosy w obronie ładu moralnego winny zostać uwzględnione w nowej wersji ustawy? ? piszą.

Biskupi podkreślają, że ?obrona życia stanowi niezbywalną część misji Kościoła?, a ?jej uznanie nie zależy od wyroków jakichkolwiek instancji sądowych?.

O potrzebie uwzględniania zasad etycznych nad kwestiami ekonomicznymi piszą biskupi w kontekście problemów w służbie zdrowia. Zajęli się także sytuacją w mediach publicznych. ?Media publiczne stanowią ważny element dobra wspólnego, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność? ? piszą.

Biskupi polecili modlitwom wiernych trwające przygotowania do procesu beatyfikacyjnego męczenników Wschodu. Zachęcają też do owocnego przeżycia czasu Wielkiego Postu.

351. Zebranie Plenarne obradowało w Warszawie w dniach 8-9 marca br. Obradami kierował przewodniczący Konferencji abp Józef Michalik. Uczestniczył w nim nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top