Błogosławiona Karolina Kózkówna wzorem dla współczesnej młodzieży?

Błogosławiona sprzed 100 lat wzorem dla współczesnej młodzieży?

15.11.2010

Przykłady błogosławionych i świętych pokazują, że świętość jest możliwa w każdym czasie. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży chce o tym przekonywać w swoich środowiskach: diecezjach, parafiach. Konferencja ?Z przeszłości w przeszłość? to jeden z elementów tej inicjatywy. O tym, że postawy młodych sprzed lat mogą być atrakcyjnym wzorem dla dzisiejszej młodzieży świadczy coraz bardziej widoczny kult bł. Karoliny Kózkówny.

“Czyż święci są po to, aby zawstydzać? Tak mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości” ? mówił Jan Paweł II 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie, podczas beatyfikacji 16-letniej Karoliny Kózkówny, która zginęła w obronie czystości. Karolina chętnie pomagała rodzicom w gospodarstwie, nie miała problemów w szkole, pomagała rodzeństwu i rówieśnikom, sama mimo młodego wieku katechizowała, wspierając miejscowego księdza.

Kult bł. Karoliny związany jest przede wszystkim z poświęconym jej sanktuarium w Zabawie w diec. tarnowskiej, skąd pochodziła. Każdego 10. dnia miesiąca w sanktuarium odprawiana jest Msza św. w intencjach licznie przybywających pielgrzymów. Odbywają się tu też czuwania modlitewne wypraszające łaski za pośrednictwem błogosławionej, a każdego 18. dnia miesiąca ? na pamiątkę jej śmierci – prowadzona jest Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa. Od 2006 r. ? kiedy rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Karoliny – trwa ogólnopolska peregrynacja jej relikwii, realizowana w parafiach za zgodą Konferencji Episkopatu Polski.

Ta młoda, religijna i żywo zaangażowana w życie swojej parafii dziewczyna została uprowadzona i zamordowana na początku I wojny światowej przez bolszewickiego żołnierza. Na jej pogrzeb, mimo wojny, przyszło około 3 tys. osób.

O popularności błogosławionej wśród współczesnych młodych świadczą chociażby kolejne akcje przez nich organizowane i wspierane. Znany stał się tzw. ?Pierścień bł. Karoliny?, który zakładają osoby chcące wytrwać w czystości do ślubu lub na innej drodze powołania. Ciekawą inicjatywą jest też ?Żywy Różaniec bł. Karoliny? rozpoczęty w ubiegłym roku poprzez stronę internetową www.rozanieckaroliny.ksm.org.pl. Jest to modlitwa organizowana przez młodych i w intencjach młodych. We wszystkich nabożeństwach odbywających się w sanktuarium można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu.
Kult Karoliny Kózkówny od chwili ogłoszenia jej błogosławioną rozszerza się. W wielu miejscowościach ? nie tylko w diecezji tarnowskiej – powstały kościoły i kaplice pod jej wezwaniem. W całej Polsce organizowane są też wystawy i wydawane książki. Jedną z nich jest album Bogusława Świtały ?Z przeszłości w przyszłość? z fotografiami miejsc związanych z życiem bł. Karoliny. W diecezji tarnowskiej w ponad 40 kościołach znajdują się relikwie Błogosławionej. Z czcią nawiedzany jest też odtworzony dom Karoliny w Wał-Rudzie, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Oprócz ubrań i przedmiotów codziennego użytku, są tam m.in.: łóżko i klęcznik, modlitewniki, a także obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Bł. Karolina Kózkówna patronuje Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, Ruchowi Czystych Serc, katolickiemu miesięcznikowi dla młodzieży ?Wzrastanie?, a także diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej. Pragnieniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest, aby ta błogosławiona stała się wzorem dla jak największej liczby młodych ludzi.

Zobacz także:
Nagrania z konferencji

Bp Wiktor Skworc do młodych: Bądźcie wytrwali, jak bł. Karolina

[audio:http://www.episkopat.pl/pliki_muzyczne/files_muzyczne/karolina_ws1.mp3]

Fotoreportaż

(jl ? Biuro Prasowe KEP 2010)

hastagi na stronie:

#karolina kózka #karolina kózkówna nauczycielką wiary i wartości dla współczesnej młodzieży #błogosławiona karolina

Related posts

Top