32 rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

księga upamiętniającą kapłanów - męczenników II wojny światowej i reżimu komunistycznego, a także misjonarzy, którzy zginęli na misjach.

Papieska rocznica i kanonizacja w Watykanie

16.10.2010

Polscy biskupi, w tym przewodniczący i sekretarz generalny Episkopatu, będą się modlić u grobu Jana Pawła II w 32. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. 16 października wręczą też Benedyktowi XVI księgę kapłanów-męczenników, a dzień później wezmą udział w kanonizacji Stanisława Kazimierczyka.

księga upamiętniającą kapłanów - męczenników II wojny światowej i reżimu komunistycznego, a także misjonarzy, którzy zginęli na misjach.

księga upamiętniającą kapłanów - męczenników II wojny światowej i reżimu komunistycznego, a także misjonarzy, którzy zginęli na misjach.

?Ojcze Święty, Kardynał Joseph Ratzinger znany był, czytany i ceniony w Polsce od lat, ale Benedykt XVI jest w Polsce kochany za obronę wiary i styl sprawowanej posługi, wśród której szczególnym znakiem człowieczeństwa jest cotygodniowe przemówienie w języku polskim? ? napisał przewodniczacy Episkopatu Polski abp Józef Michalik w liście do papieża Benedykta XVI. Przekaże go osobiście Papieżowi wraz z księgą upamiętniającą kapłanów – męczenników II wojny światowej i reżimu komunistycznego, a także misjonarzy, którzy zginęli na misjach. Była ona jednym z wotów podczas pielgrzymki kapłanów na Jasną Górę w Roku Kapłańskim z udziałem kard. Cl?udio Hummesa, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa. Pomysł stworzenia takiej księgi wyszedł od biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a nazwiska 2947 duchownych przepisali ręcznie alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Arcybiskup Michalik dziękuje w liście Ojcu Świętemu za ustanowiony Rok Kapłański. Jak podkreśla Przewodniczący Episkopatu, został on przyjęty w Polsce ?z autentycznym zainteresowaniem i wdzięcznością, ponieważ był kolejnym znakiem troski Następcy św. Piotra o pogłębienie wiary w kapłanach, którzy są jej stróżami?.

Przewodniczący Episkopatu wraz z towarzyszącymi mu biskupami zostanie przyjęty przez Ojca Świętego na audiencji 16 października.

W tym dniu przypada 32. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mszy św. u grobu Jana Pawła II będzie przewodniczył rano kard. Stanisław Dziwisz.

17 października biskupi polscy wezmą udział w Mszy św. na Placu św. Piotra, podczas której Benedykt XVI wyniesie do chwały ołtarzy sześcioro błogosławionych. W uroczystości kanonizacyjnej weźmie udział także prezydent RP Bronisław Komorowski. W poniedziałek, 18 października, o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra będzie sprawowana Msza św. dziękczynna za kanonizację polskiego kapłana.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Related posts

Top