Obchody X Dnia Papieskiego

Obchody X Dnia Papieskiego

Obchody X Dnia Papieskiego

04.10.2010

?Odwaga Świętości? ? to hasło przyświeca jubileuszowemu, obchodzonemu po raz dziesiąty Dniowi Papieskiemu. Główne obchody odbędą się od 6 do 10 października w Warszawie i Krakowie. To także czas zbiórki na rzecz stypendystów i budowania ?żywego pomnika? Jana Pawła II.

Wczoraj w kościołach w całym kraju odczytywany był list pasterski biskupów przed Dniem Papieskim. ?Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się (…) w duchowe przygotowanie naszego narodu do oczekiwanej beatyfikacji Jana Pawła II? ? podkreślili w nim biskupi. Jak zaznaczyli specyfiką tego pontyfikatu była dynamiczna działalność apostolska, a także ?fakt wyniesienia na ołtarze wielkiej liczby chrześcijan, którzy z odwagą dążyli do świętości? (Jan Paweł II wyniósł na ołtarze aż 1343 błogosławionych i 482 świętych). W tym kontekście, tegoroczny plakat, informujący wiernych o Dniu Papieskim, ukazuje ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, którzy ?stali się symbolami, realizując otrzymaną od Chrystusa kapłańską, biskupią i papieską misję. Jednak nade wszystko fascynowała ich odwaga w dążeniu do świętości?. O Janie Pawle II biskupi piszą, że ?dawał niejednokrotnie dowód swej niezwykłej odwagi w trudnych sytuacjach życiowych. Dziś chcemy podkreślić fakt, że wszystkie jego działania wynikały z dążenia do świętości osobistej. Jej źródłem było głębokie zjednoczenie z Bogiem, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Wiara nadawała kształt jego osobistej urzekającej świętości, którą dostrzegali wszyscy?. List pasterski kończy się wezwaniem: ?Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny, dotkniętej w tym roku tak dramatycznymi doświadczeniami?.

Centralne obchody X Dnia Papieskiego rozpoczną się panelem dyskusyjnym o świętości. Czy w mediach jest miejsce na świętość i czy polska młodzież wierzy odważnie? ? m.in. na takie pytania będą w środę, 6 października, o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odpowiadać dziennikarze z różnych mediów. W sesji weźmie udział przewodniczący Rady Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia? abp Kazimierz Nycz.

W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS 2010. Są one co roku przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitować Program 2 Telewizji Polskiej od godz. 16.35.

W przeddzień X Dnia Papieskiego orędzie w Programie 1 TVP wygłosi o godz. 20.00 przewodniczący Rady Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia?, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Obchody niedzielne rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana po raz pierwszy przez nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia? abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia. W tym dniu w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem zaś, o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz będzie koncelebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki, z udział rektorów warszawskich uczelni wyższych. Po tej Eucharystii na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się ?Apel Warszawy z Ojcem Świętym?, który poprowadzą stypendyści Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia? studiujący w Warszawie. Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert galowy ?Jan Paweł II ? Odwaga Świętości?, który zacznie się o godz. 20.00 na placu przed kościołem akademickim z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

Dzień Papieski ? oprócz modlitwy, pogłębionej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II i związanymi z tym wydarzeniami kulturalnymi ? to także troska o powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski Fundację ?Dzieło Nowego Tysiąclecia?, wspierającą zdolnych uczniów i studentów. Stypendyści są ?żywym pomnikiem? budowanym przez Polaków Janowi Pawłowi II. W niedzielę, 10 października, odbędzie się kolejna zbiórka na stypendia. Kampanii towarzyszy akcja SMS-owa. Już od 15 września do 31 października fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści ?POMOC? pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT).

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Plakat na X Dzień Papieski

	 Obchody X Dnia Papieskiego

Obchody X Dnia Papieskiego

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

hastagi na stronie:

#scenariusz katechezy o Janie Pawle II

Related posts

Top