Watykan o dymisji abp. Wielgusa

Postawa abp. Wielgusa poważnie wystawiła na szwank jego autorytet, dlatego szybkie przyjęcie jego rezygnacji przez Ojca Świętego wydało się stosownym rozwiązaniem, aby stawić czoła dezorientacji mającej miejsce w Polsce – napisał w specjalnym oświadczeniu wydanym w związku z dymisją abp. Stanisława Wielgusa rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, o. Federico Lombardi.
“Postawa abp. Wielgusa w minionych latach reżimu komunistycznego w Polsce poważnie wystawiła na szwank jego autorytet, także wśród wiernych. Dlatego, mimo jego pokornej i wzruszającej prośby o przebaczenie, rezygnacja z posługi w Warszawie i jej szybkie przyjęcie przez Ojca Świętego, wydało się stosownym rozwiązaniem, aby stawić czoła dezorientacji, do której doszło w tym kraju” – napisał rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

W specjalnie wydanym oświadczaniu rzecznik o. Lombardi przyznał, że jest to moment wielkiego cierpienia dla polskiego Kościoła, “któremu wszyscy wiele zawdzięczamy i który kochamy” za takich pasterzy, jak kardynał Wyszyński, a przede wszystkim papież Jan Paweł II. O. Federico Lombardi zapewnił o duchowej solidarności Kościoła powszechnego z Kościołem w Polsce, “towarzysząc mu modlitwą i zachętą, aby zdołał szybko odzyskać równowagę”.

Jednocześnie rzecznik Stolicy Apostolskiej zauważył, że sprawa abp. Wielgusa “nie jest pierwszym i prawdopodobnie nie będzie ostatnim przypadkiem ataku na ludzi Kościoła, opartego na dokumentach Służby Bezpieczeństwa”. Przypomniał, że w próbach oceny tych materiałów nie można zapominać, że “stworzyli je funkcjonariusze reżimu ucisku, posługującego się szantażem”.

Zaliczając sprawę abp Wielgusa do “fali ataków na Kościół katolicki w Polsce”, o. Lombardi napisał, że “wiele lat od upadku reżimu komunistycznego, gdy zabrakło wielkiej i niekwestionowanej postaci Jana Pawła II” ataki te “bardziej niż szczerym poszukiwaniem przejrzystości i prawdy” pod wieloma aspektami wydają się być “dziwnym przymierzem: między ówczesnymi oprawcami i innymi przeciwnikami Kościoła, a także zemstą tych, którzy niegdyś go prześladowali, a zostali zwyciężeni wiarą i pragnieniem wolności narodu polskiego”.

Nawiązując do słów Chrystusa “prawda was wyzwoli”, dyrektor Radia Watykańskiego zapewnił, że Kościół nie boi się prawdy. “Aby być wiernymi swemu Panu, jego członkowie muszą zawsze potrafić uznać własne winy” – podkreślił o. Lombardii życząc Kościołowi w Polsce “by zdołał przeżyć i przezwyciężyć z odwagą i jasnością ten trudny czas, aby mógł wciąż wnosić swój cenny i wyjątkowy wkład wiary i misyjnego zapału do Kościoła europejskiego i powszechnego”.
mw, ml (KAI Rzym) / Watykan

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Related posts

*

Top