Wielkopostny dar dla misji

Wielkopostny dar dla misji

18.03.2011

Jak co roku, w Wielkim Poście Kościół zachęca do wsparcia polskich misjonarzy przez modlitwę, post i organizację zbiórki pieniężnej do puszek w kościołach.

?Mieć jednego ducha i jedno serce? ? pod takim hasłem w drugą niedzielę Wielkiego Postu, 20 marca, będzie obchodzony w całym kraju Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dyrektor Dzieła Pomocy ?Ad Gentes? ks. Zenon Zając w tym dniu w kolegiacie w Radzyminie na wszystkich Mszach św. wygłosi kazania na temat działalności polskich misjonarzy i form niesienia im pomocy.Do modlitwy i postu w intencji misjonarzy zaproszeni są wszyscy wierni. W kościołach i kaplicach w kraju będzie przeprowadzana zbiórka do puszek na rzecz Dzieła Pomocy ?Ad Gentes?, które niesie wsparcie misjonarzom z Polski.

Obecnie w pracę ewangelizacyjną w krajach misyjnych jest zaangażowanych ponad 2100 polskich misjonarzy, służących młodym wspólnotom kościelnym w 94 krajach.

Ubiegłoroczne datki przekazane przez wiernych w Niedzielę ?Ad Gentes? dały sumę 1 711 981,37 zł. Pozwoliły one na sfinansowanie 167 projektów w placówkach polskich misjonarzy. Zrealizowane projekty charytatywne to m.in. roczne opłaty dla grupy sierot z Zambii, dożywianie dzieci w internacie na Madagaskarze czy zakup leków i materiałów opatrunkowych w Tanzanii. Udało się także zakupić przybory szkolne dla przedszkolaków w Kamerunie, wydrukować katechizm w Kazachstanie, przygotować Kongres Miłosierdzia w Rwandzie. Część pieniędzy przekazano na wyposażenie kościołów i remonty, np. zakup kolumn do nagłośnienia kościoła w Kazachstanie, remont plebani w Wenezueli i doprowadzenie elektryczności i zakup motopompy na Madagaskarze.

– Podobnie do lat ubiegłych przyznaliśmy również roczne dotacje ponad 300 misjonarzom – księżom diecezjalnym i misjonarzom świeckim – w wysokości 3500 zł, które służą bardzo często jako jedyne źródło utrzymania i finansowania ich pracy w krajach misyjnych ? wyjaśnia dyrektor Dzieła Pomocy ?Ad Gentes?. Przebywający na urlopie w Polsce misjonarze otrzymali dotację urlopową lub wypoczywali w Domu Misyjnym w Jastrzębiej Górze.

Dodatkowe 22 projekty zrealizowano dzięki zbiórce SMS-owej, która przyniosła w ubiegłym roku 147 012, 01 zł. Zbiórka SMS-owa trwa przez cały rok. Aby wesprzeć polskich misjonarzy wystarczy wysłać SMS-a o treści MISJE na numer 72032 ( koszt SMS-a 2,00 zł + VAT). Operatorzy wszystkich sieci komórkowych zrezygnowali ze swojej prowizji. – Zwracamy się z gorącą prośbą o jak największe promowanie tej akcji SMS-owej, która może pozwolić na szybką realizację czekających w długiej kolejce wielu projektów ? mówi ks. Zając.

Dzieło Pomocy ?Ad Gentes? przy Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się współpracą z polskimi misjonarzami i przekazuje środki na realizację misyjnych projektów. Jego zadaniem statutowym jest wspieranie polskich misjonarzy w realizacji ich misji, wspieranie działalności charytatywnej, społecznej i kulturowej na terenach misyjnych, a także gromadzenie i upowszechnianie informacji o działalności polskich misjonarzy.

Zadaniem Dzieła Pomocy ?Ad Gentes? jest również animacja misyjna w Polsce. W roku szkolnym 2010/2011 zainicjowało ono jubileuszową, 10. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego, współorganizowanego z Papieskimi Dziełami Misyjnymi. Wyznaczono pięć kategorii konkursowych: literacką, plastyczną, charytatywną, scenariusz lekcji oraz muzyczną. – Podobnie jak w ubiegłym roku dochód z kategorii charytatywnej, tzn. z podjętych przez uczestników działań, zostanie przeznaczony na realizację dwóch projektów wyznaczonych przez organizatorów ? wyjaśnia ks. Zając. Są to: budowa schroniska dla dzieci ulicy z Oruro w Boliwii (projekt Dzieła Pomocy ?Ad Gentes?) i pomoc dzieciom w Ugandzie (projekt Papieskich Dzieł Misyjnych).

Plakat

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Related posts

Top