Taizé – Spotkanie Europejskie w Berlinie 28.12.2011

Taizé – Spotkanie Europejskie w Berlinie

28.12.2011

30 000 młodych ludzi zbierze się w Berlinie w dniach od 28 grudnia do 1 stycznia na 34. etapie ?pielgrzymki zaufania? prowadzonej przez Wspólnotę z Taizé. Udział w spotkaniu zgłosiło pięć i pół tysiąca młodych Polaków, którzy od początku października przygotowywali się w 170 ?punktach przygotowań? działających w ponad 100 miejscowościach w całym kraju. Młodzi ludzie z całej Europy i z innych kontynentów zostaną
ugoszczeni przez Kościoły i mieszkańców Berlina i razem będą szukać, jak odnawiać więzi solidarności.

Wspólna modlitwa, wymiana myśli i doświadczeń na różne tematy: duchowe, społeczne, artystyczne, polityczne i gospodarcze wypełni program spotkania, które odbędzie się po raz pierwszy w stolicy Niemiec.

Po przyjeździe młodzi otrzymają list napisany przez brata Aloisa, przeora Wspólnoty z Taizé, ?Odnowić więzi solidarności?. ?Wprawdzie międzyludzka solidarność zawsze była niezbędna, trzeba ją jednak
nieustannie odnawiać, odmładzać, szukając nowych środków wyrazu?, pisze brat Alois w tym liście, który zostanie przetłumaczony na ponad pięćdziesiąt języków. W obliczu zawirowań w globalnej gospodarce, zmiany
równowagi geopolitycznej, pogłębiających się nierówności, przeor Taizé stawia pytanie: ?Czy skłoni to nas do zastanowienia, jaki kierunek
nadamy swojemu życiu?? Co rano młodzi zbierać się będą w 160 parafiach, które ich ugoszczą, aby z mieszkańcami Berlina, którzy ich przyjmą w swych domach, rozmawiać na tematy wyjęte z Listu z Taizé na 2012 rok: zaufanie między ludźmi, zaufanie do Boga, Chrystus komunii, starać się być ?solą ziemi?.

W godzinach popołudniowych, 29 i 30 grudnia, program spotkania proponuje
piętnaście tematów do wyboru. Na jednym z tych spotkań tematycznych dwóch braci Wspólnoty będzie mówić o życiu Brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé (1915-2005), i jego wizji pojednania. Na innym uczestnicy spotkają się ze świadkami czasów, kiedy istniał mur berliński i odwiedzą miejsca z nim związane w Berlinie. Będzie można ponadto: poznać centrum wspierające uchodźców, odwiedzić ?Bode Museum?, wysłuchać koncertu lub wymienić poglądy na temat miejsca młodych ludzi w dzisiejszym społeczeństwie. Słowa Dietricha Bonhoeffera (1906-1945): ?Przed Bogiem i z Bogiem żyjemy bez Boga? będą mottem rozmowy o wierze w świecie, w którym Bóg wydaje się nie mieć już żadnej roli do spełnienia.

Po południu 31 grudnia odbędą się spotkania w grupach narodowych lub regionalnych. Te spotkania, prowadzone przez braci z Taizé, będą okazją do zastanowienia się, jak kontynuować ?pielgrzymkę zaufania? po powrocie do domu i jak razem odnawiać więzi solidarności.

Podczas spotkania młodzi gromadzić się będą codziennie o 13:15 i 19:00 na terenie berlińskich targów Messegelände na wspólną modlitwę, która odbywać się będzie w czterech dużych halach specjalnie udekorowanych na tę okazję. Każdego wieczoru podczas modlitwy brat Alois będzie kierował do uczestników rozważanie. Będą one codziennie publikowane na tej stronie:
http://www.taize.fr/pl_article13267.html.

Aby uczestniczyć na żywo w modlitwie:
http://www.taize.fr/pl_article11858.html.

Zdjęcia ze spotkania dostępne będą na poniższej stronie. Można już zobaczyć zdjęcia z przygotowań w Berlinie, w Taizé oraz w kilku miastach Europy: http://www.taize.fr/pl_article13168.html.

Na tej stronie znajdą się codziennie nowe świadectwa młodych uczestników o spotkaniu: http://www.taize.fr/pl_article13271.html.

Napływają listy wspierające Wspólnotę z Taizé i uczestników spotkania: od papieża Benedykta XVI, prawosławnych patriarchów Konstantynopola i Moskwy, od Arcybiskupa Canterbury, od zwierzchników Kościołów
luterańskiego i reformowanego, ale także od przywódców politycznych, jak sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon, prezydenta i kanclerza Niemiec i Hermana van Rompuy’a, przewodniczącego Rady Europejskiej. Fragmenty niektórych listów są już na stronie: http://www.taize.fr/pl_article13266.html. Wszystkie listy w całości zostaną opublikowane 30 grudnia.

Biuro prasowe Spotkania Europejskiego będzie otwarte od 27 grudnia do 1 stycznia w godzinach od 10:00 do 19:00, w sali Jena na terenie berlińskich targów. Messegelände Berlin (Wejście południowe – Südeingang), Raum Jena, Zwischenebene.
Tel: + 49 30 3038 81050
Fax: + 49 30 3038 81051

Przed i po tej dacie (do 10 stycznia) oraz w nagłych przypadkach:
+ 49 30 857 471 867
[email protected]

Zobacz także:
Szczegółowy program spotkania
Fragmenty listu brata Aloisa

(www.taize.fr/jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Related posts

Top