Srebrny jubileusz arcybiskupa Stanisława Nowaka

Srebrny jubileusz arcybiskupa Stanisława Nowaka

Częstochowa, 16.11.2009

Msza św. dziękczynna, sympozjum, koncert i projekcja filmu poświęconego Jubilatowi złożą się na uroczystości 25-lecia sakry biskupiej arcybiskupa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Odbędą się one 20 i 21 listopada.

Uroczystość święceń biskupich ordynariusza częstochowskiego Stanisława Nowaka odbyła się w częstochowskiej bazylice katedralnej 25 lat temu, 25 listopada 1984 r. Bp Stanisław Nowak objął kanonicznie diecezję dzień później, a uroczystego ingresu do katedry dokonał 8 grudnia 1984 r. Osiem lat później, kiedy diecezja częstochowska stała się metropolią, został podniesiony do godności arcybiskupa.

Obchody jubileuszu 25-lecia posługi pasterskiej abp. Nowaka w archidiecezji częstochowskiej zainauguruje koncert ?Iuxta crucem tecum stare ? Częstochowianie swojemu Arcybiskupowi Metropolicie?. W piątek, 20 listopada 2009 r., o godz. 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej wystąpią Chór i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. J. M. Żebrowskiego w Częstochowie pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza i Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa pod dyrekcją Danuty Morawskiej.
stanisław-nowaka-biskup-polski-katolicki
W sobotę, 21 listopada 2009 r., o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny będzie sprawowana Msza św. dziękczynna za 25 lat posługi pasterskiej arcybiskupa Stanisława Nowaka. Homilię wygłosi prymas Polski kard. Józef Glemp, który ćwierć wieku temu udzielił Jubilatowi święceń biskupich.

W seminarium duchownym o godz. 15.00 rozpocznie się sympozjum poświęcone pasterskiej posłudze arcybiskupa, zatytułowane ?Mojemu Kościołowi wszystko!?. Na sympozjum, które poprowadzi biskup pomocniczy prof. dr hab. Antoni Długosz, złoży się dziewięć prelekcji księży profesorów i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego w Częstochowie oraz osób reprezentujących Kurię Metropolitalną. Przedstawią oni m.in. rys biograficzny i kierunki pasterskiego działania abp. Nowaka, a także jego troskę o młodzież, o formację duchową kapłanów i maryjność Kościoła częstochowskiego.

Więcej o posłudze pasterskiej metropolity częstochowskiego będzie można się dowiedzieć z przygotowanej pod redakcją ks. dr. Stanisława Jasionka księgi jubileuszowej, zatytułowanej podobnie jak sympozjum ?Mojemu Kościołowi wszystko!?. Składa się na nią aż 51 artykułów naukowych napisanych przez czterdziestu dziewięciu teologów środowiska częstochowskiego.

Po wykładach odbędzie się projekcja filmu poświęconego Jubilatowi. Scenariusz do filmu ?Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie? napisał Stanisław Neugebauer, on też jest reżyserem. Obraz w filmowym skrócie opowiada życie i posługę pasterską metropolity częstochowskiego.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła ?Miłość Chrystusa przynagla nas?. Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej – jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. – Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1979 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim 8 września 1984 r. Jako motto swojej posługi bp Nowak obrał słowa: ?Iuxta crucem Tecum stare? (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie). 24 czerwca 2004 r. Jan Paweł II mianował arcybiskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej.

W okresie 25 lat posługi abp. Stanisława Nowaka zakończone zostały prace II Synodu Diecezjalnego, zainaugurowana została Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej, powołane zostały organizacje katolików świeckich. Do Częstochowy przeniesione zostało z Krakowa Wyższe Seminarium Duchowne. Metropolita częstochowski wyświęcił blisko 400 kapłanów diecezjalnych i utworzył 130 parafii. W 1992 r. powstało Katolickie Radio ?Fiat? jako pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa w Polsce, na terenie archidiecezji ma swoją siedzibę tygodnik katolicki ?Niedziela?.

kliknij aby powiększyć
Fot. W. Kompała

(arch. częstochowska/md ? Biuro Prasowe KEP 2009)

hastagi na stronie:

#zyczenia na 25 lecie kapłaństwa#życzenia na 25-lecie kapłaństwa#wiersze na 25 lecie kapłaństwa#stanisław nowak#25 lecie kapłaństwa życzenia#jubileusz kapłaństwa scenariusz#scenariusz na jubileusz kapłaństwa#życzenia na 25 lat kapłaństwa#25 lat kapłaństwa życzenia#25 lecie kapłaństwa wiersze

Related posts

*

Top