1000 lat po śmierci św. Brunona z Kwerfurtu ? uroczystości milenijne

1000 lat po śmierci św. Brunona z Kwerfurtu ? uroczystości milenijne

Ogólnokrajowe obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu odbędą się w dniach 19-21 czerwca w Łomży i Giżycku. Z tej okazji, właśnie w Łomży, będzie miało miejsce 348. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W Giżycku biskupi wezmą udział w uroczystościach na Wzgórzu św. Brunona.

30214Rok 2009 jest obchodzony w diecezji ełckiej i łomżyńskiej, a także w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim jako Rok św. Brunona z Kwerfurtu. ?Jest wielką łaską dla naszego pokolenia, że mamy możliwość świętowania jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci wielkiego misjonarza św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika? ? podkreśla biskup ełcki Jerzy Mazur. Św. Brunon jest patronem diecezji łomżyńskiej, ełckiej i warmińskiej. Według bp. Mazura choć od śmierci świętego minęło tysiąc lat, jest on wzorem na nasze czasy. ? Przypomina nam o jedności Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, jedności Kościoła chrześcijańskiego, powołaniu misyjne każdego chrześcijanina, pojednaniu między narodami ? mówi biskup. Św. Brunon uznawany jest za kontynuatora misji św. Wojciecha.

Ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w niedzielę, 21 czerwca w Giżycku. O godz. 11 na Wzgórzu św. Brunona zostanie odprawiona uroczysta Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem wyznaczonego na te uroczystości legata papieskiego kard. Józefa Glempa Prymasa Polski. Dzień wcześniej, w sobotę 20 czerwca, o godz. 16.30 odbędzie się tam spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży, który wraz z Ikoną Matki Bożej peregrynuje po kraju i w tych dniach będzie przyjmowany w diecezji ełckiej. Nieszpory oraz adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi dominikanin o. Jan Góra, oprawę muzyczną przygotuje zespół ?Siewcy Lednicy?.

?Uroczystości milenijne są wspaniałą okazją do tego, aby lepiej poznać św. Brunona, trochę zapomnianego świętego i zachwycić się tym wielkim misjonarzem ? mówi biskup ełcki. – W czasie tych uroczystości pragniemy wyrazić Bogu w Trójcy Jedynemu wdzięczność za misję św. Brunona wśród naszych praojców, za dar wiary, który otrzymaliśmy od Boga za pośrednictwem św. Brunona. Te uroczystości są też wspaniałą okazją do tego, aby przypomnieć sobie i uświadomić nasze powołanie do ewangelizacji i do działalności misyjnej? ? zaznacza. Jak podaje ks. dr Jacek Uchan z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Ełku, swój udział w uroczystościach zgłosiło 20 tys. osób, ale spodziewanych jest nawet 50 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy. Dwa sektory będą otwarte dla tych, którzy wcześniej nie zgłosili swojego udziały w obchodach i nie otrzymali kart wstępu. Dla zorganizowanych grup pielgrzymkowych przygotowano parkingi.

Uroczystości w Giżycku poprzedzi zebranie plenarne Episkopatu w Łomży. W czasie zebrania, w piątek 19 czerwca w katedrze łomżyńskiej będą miały miejsce obchody milenium z udziałem polskich biskupów. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył będzie Prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. 20 czerwca, o godz. 16.00 w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie zaplanowano koncert jubileuszowy.

?Jesteśmy spadkobiercami misyjnego dzieła i kontynuatorami zadań podjętych przed tysiącem lat. Wzgórze Świętego Wawrzyńca w Łomży, miejsce pierwszego kościoła wybudowanego na naszych ziemiach, niech stanie się pieczęcią, którą potwierdzamy odpowiedzialność za przyjęty wobec Boga obowiązek niesienia wiary w następne pokolenia? ? napisał w specjalnym przesłaniu poprzedzającym uroczystości biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Jego słowo, w którym zachęca diecezjan do uczestnictwa w obchodach milenijnych, zostało odczytane w parafiach diecezji w niedzielę, 14 czerwca.

Jak podkreśla ks. Jacek Czaplicki, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Łomżyńskiej, owocem jubileuszu 1000-lecia śmierci św. Brunona będą misje ewangelizacyjne prowadzone przez zespoły ewangelizacyjne w najbliższych latach we wszystkich parafiach diecezji.

Św. Brunon, biskup i męczennik urodził się w roku 974. Zginął podczas misji do Prus, w którą wyruszył na prośbę Bolesława Chrobrego, w 1009 roku. Jest autorem dzieł literackich ?Żywot św. Wojciecha? i ?Żywot pięciu braci męczenników? oraz słynnego listu do cesarza Henryka II, w którym stawał w obronie Bolesława Chrobrego. Niedługo po swojej śmierci Brunon został kanonizowany, jednak nie jest znana dokładna data ani miejsce uroczystości. Nie wiadomo też dokładnie, gdzie zginął i gdzie został pochowany. Wraz ze św. Wojciechem czczony jest jako misjonarz północno-wschodnich ziem polskich.

Obszerne materiały dotyczące uroczystości milenijnych i postaci św. Brunona można znaleźć na specjalnie przygotowanej na tę okazję stronie: http://brunon.diecezja.elk.pl/. Jest tu m.in. szczegółowy program obchodów, informacje o miastach związanych ze świętym (Kwerfurt, Łomża, Giżycko, Bartoszyce), życiorys świętego, a także informacje dla wiernych i dziennikarzy, którzy chcą wziąć udział milenijnych w Giżycku (formularze zgłoszeń, rejestracja przez stronę internetową). Szczegółowe informacje dotyczące jubileuszu umieszczone są również w specjalnym wydaniu miesięcznika diecezji ełckiej ?Martyria?.

*

Top