Jasna Góra – Wigilia dla osób biednych i samotnych

Jasna Góra: Wigilia dla osób biednych i samotnych

Wigilia dla osób biednych, samotnych i opuszczonych odbyła się 23 grudnia na Jasnej Górze. W wieczerzy wzięli udział przede wszystkim podopieczni Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

– Specjalnych zaproszeń nie rozsyłaliśmy, gdyż dla wszystkich są zawsze otwarte drzwi – powiedział o. Szymon Botul, nazywamy “ojcem od biednych”.

W przygotowanie wigilii zaangażowanych jest każdego roku wiele osób. Znaczna ich część to pracownicy Baru przy Domu Pielgrzyma, którzy przygotowują świąteczne posiłki. “Tradycyjnie można zjeść m.in. zupę grzybową, filet z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty. Przygotowujemy zawsze także coś na słodko”- mówił Krzysztof Strzelczyk, kierownik Baru – Herbaciarni przy Domu Pielgrzyma.

Świąteczny poczęstunek to tylko jedna z form pomocy osobom o zerowych lub bardzo niskich dochodach. Na co dzień mogą oni korzystać z darów wydawanych przez Jasnogórski Punkt Charytatywny. Codziennie między godz. 11.00 a 13.00 wydawany jest tam chleb, który dostarczają częstochowskie piekarnie, dodatkowo w niektóre dni do pieczywa dokładane jest masło, cukier lub mąka.

Przed Świętami otrzymać można także paczki, w których w tym roku znalazły się także dżem, olej, miód czy konserwy mięsne. – Dzięki temu, co tu otrzymałam mam z czego przygotować Święta – powiedziała jedna z podopiecznych o. Szymona.

Ojcowie paulini obok pomocy materialnej otaczają potrzebujących także opieką duchową. W każdy piątek w Kaplicy św. Józefa o. Witold Głowacz głosi dla nich konferencje, a bezpośrednio przed Świętami poprowadził rekolekcje adwentowe. O. Szymon Botul przypomina: “Na co dzień dbamy o to, by tym ludziom nie brakowało chleba, ale musimy pamiętać, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale także z duszy”.

Jasnogórski Punkt Charytatywny powstał w roku 1994. Jego siedziba mieści się w budynku hal noclegowych, obok Kaplicy św. Józefa.

łd / Jasna Góra

Katolicka Agencja Informacyjna

Authors

Top