Słowacy przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju

Słowacy przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju

Ponad 500 harcerzy z całej Polski uczestniczyło w symbolicznym przekazaniu przez Słowaków Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość odbyła się 16 grudnia przed południem na przejściu granicznym w Łysej Polanie.

Tradycyjnie już Betlejemskie Światło Pokoju przynieśli skauci ze Słowacji, którym wcześniej przekazali je austriaccy koledzy. W uroczystości wzięli udział harcerze z całej Polski. – Tegoroczne Światło Betlejemskie jest dla nas, harcerzy, zobowiązaniem do stawiania sobie wyzwań. Bo to właśnie jest sensem naszej harcerskiej drogi. W tym duchu pragniemy kuć nasze charaktery tak, by niezależnie od zewnętrznych okoliczności były dla otoczenia źródłem wsparcia, mocy i wiary – powiedział KAI rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Polskiego Adam Zawadzki.

Słowaccy skauci i polscy harcerze po uroczystości na przejściu granicznym w Łysej Polanie, uczestniczyli we wspólnej Mszy św. w kaplicy św. Piotra i Pawła przy schronisku górskim ZHP na Głodówce koło Bukowiny Tatrzańskiej. – Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju z tegorocznym zawołaniem: “Stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”, dziękujmy Bogu za tych, których spotykaliśmy w naszej rodzinie skautowej i ludzkiej. To oni inspirowali nas do tego, aby świat stawał się lepszy- mówił ks. Jan Ujma, kapelan ZHP.

Słowa pozdrowienia do wszystkich uczestników Mszy św. na Głodówce skierowała również Małgorzata Sinica, niedawno wybrana na naczelnika ZHP. – Za Światłem Betlejemskim, które rozprasza mrok, chodźmy razem w góry. W mozole wdrapujmy się na kolejne szczyty i nawet, jeśli dziś są spowite we mgle, czekajmy, aż stamtąd roztoczy się widok na kolejne szczyty i kolejne zakręty – mówiła Małgorzata Sinica.

Po uroczystościach pod eskortą policji światło zostało przewiezione do Krakowa, gdzie o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty apel na dziedzińcu wawelskim, a o godz. 17.00 Msza św. w Bazylice Mariackiej. Po Mszy zaplanowano składanie życzeń na placu Mariackim. Z Rynku Głównego Betlejemskie Światło Pokoju powędruje dalej w Polskę. Harcerze z ZHP przekażą je też na Litwę, Ukrainę i Białoruś. Będzie roznoszone do parafii, urzędów, instytucji, szkół i mediów. Harcerze z Głodówki zanieśli je także do tatrzańskich schronisk i sanktuariów, w tym do oo. dominikanów na Wiktorówkach.

18 grudnia na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez Związek Harcerstwa Polskiego mieszkańcom stolicy i Polski. Gośćmi honorowymi spotkania będą prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Moment przekazania będzie transmitować TVP1 w godz. 17.20 do 17.40. Harcerze przekażą światło zaproszonym gościom i przybyłym mieszkańcom Warszawy.

Akcja “Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. w Linzu, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę “Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

jg / Łysa Polana

Katolicka Agencja Informacyjna

Top