Białystok – zabawa choinkowa dla dzieci z biednych rodzin

Białystok: zabawa choinkowa dla dzieci z biednych rodzin

Około 1,5 tys. dzieci z ubogich lub zaniedbanych rodzin w Podlaskiem otrzymało paczki ze słodyczami, zabawkami i ciepłymi rzeczami na zimę od białostockiego Stowarzyszenia “Droga”.
To część dorocznej akcji charytatywnej “Pierwsza gwiazdka”, która potrwa do początku stycznia.

Dzieci z ponad 20 małych miejscowości z województwa podlaskiego, wśród nich także mieszkańcy popegeerowskich wsi, otrzymały prezenty w czasie zabawy choinkowej zorganizowanej w Hotelu “Gołębiewski”. Była wizyta Mikołaja, gry i zabawy dla najmłodszych, ale także wspólne kolędowanie i oglądanie jasełek przygotowanych przez podopiecznych domu rodzinnego, który Stowarzyszenie “Droga” prowadzi. Jak powiedział na konferencji prasowej ojciec Edward Konkol, założyciel Stowarzyszenia “Droga”, na to spotkanie wolontariusze przygotowali ok. 900 paczek. Część dzieci, które przybyły z rodzicami na uroczystość, zabierze paczki dla swojego rodzeństwa.

Zdaniem Konkola, ta impreza, organizowana dla dzieci spoza Białegostoku, jest tym bardziej ważna, że to właśnie one często “są zapomniane i mają najbardziej makabryczne sytuacje”, a rodzice nie są w stanie zapewnić im nawet ciepłej odzieży na zimę. Dlatego wolontariusze wkładają do paczek ciepłe rękawiczki, szaliki i czapki, ponieważ niejednokrotnie dzieci muszą do szkoły pokonywać kilka kilometrów.

Ich rodzicom od czwartku wolontariusze zaczną wydawać paczki żywnościowe, z których będą oni mogli m.in. przygotować kolację wigilijną. Dary zostaną też rozdane ubogim rodzinom z Białegostoku oraz samotnym potrzebującym ludziom, którzy w niedzielę, 23 grudnia, przyjdą pod pomnik marszałka Piłsudskiego w Białymstoku na spotkanie opłatkowe. Podczas spotkania wolontariusze “Drogi” rozdadzą też kilka ton potraw wigilijnych.

Akcja charytatywna “Pierwsza gwiazdka” organizowana jest od 11 lat. Pieniądze na paczki dla potrzebujących rodzin zbierane są m.in. ze sprzedaży ozdób świątecznych, stroików i świec, przygotowanych przez wolontariuszy stowarzyszenia. Zbierane też są dary od mieszkańców Białegostoku – głównie niepsująca się żywność i ciepłe ubrania.

Stowarzyszenie przygotuje w tym roku ok. 4 tys. paczek o wartości ok. 70 tys. złotych dla wytypowanych rodzin. Ich lista jest przygotowywana we współpracy z powiatowymi ośrodkami pomocy społecznej.

Pomoc dotrze do potrzebujących jeszcze przed Bożym Narodzeniem, choć akcja będzie kontynuowana aż do początku stycznia, kiedy to Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego obchodzić będą wyznawcy prawosławia.

“Pierwsza Gwiazdka” jest największą w roku akcją charytatywną Stowarzyszenia “Droga”. Organizacja zbiera też pieniądze przed Wielkanocą oraz na letni wypoczynek dzieci, którymi się opiekuje. Od ubiegłego roku najzdolniejszym funduje też stypendia.

Top