dla niewierzących lepszy ślub cywilny niż wolny związek?

Kard. Bagnasco: dla niewierzących lepszy ślub cywilny niż wolny związek

Dla osób niewierzących lepszy jest ślub cywilny od wolnego związku – powiedział w czasie Mszy św. w miejscowej katedrze arcybiskup Genui, kardynał Angelo Bagnasco.

“Wierzący ma przed sobą jedną tylko drogę, ślub kościelny. Jeżeli nie ma pewności, wówczas ktoś, kto się uważa za katolika, powinien zastanowić się przede wszystkim nad własną wiarą. W każdym razie ślub cywilny to dla osób niewierzących zobowiązanie do trwałego związku” – powiedział kardynał, który od marca tego roku stoi na czele konferencji episkopatu Włoch.

Arcybiskup Genui wyjaśnił potem dziennikarzom, że “rodzina, oparta na małżeństwie, kościelnym bądź cywilnym, to publiczne i oficjalne wzięcie na siebie odpowiedzialności, która wypływa z serca, wymaga jednak uznania przez społeczeństwo, a w przypadku wierzących, ze strony Kościoła”.

Kardynał przyznał, że “choć dla katolika ‘tak’ wypowiedziane przy ołtarzu jest sakramentem, to małżeństwo cywilne też jest pozytywne. “Nie istnieją bowiem decyzje prywatne czy indywidualne, które nie miałyby odbicia w społeczeństwie” – dodał kard. Bagnasco.

ml (KAI Rzym) / Rzym

Katolicka Agencja Informacyjna

Top