Przyjęcie Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Wydarzenia inaugurujące sobotnie spotkanie ruchów

Przyjęcie Krzyża Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej i plener malarski młodych artystów na pl. Piłsudskiego zainaugurują 5 czerwca spotkanie ruchów w Warszawie. Ponad setka oazowiczów z Krakowa przyjedzie wieczorem do stolicy Pociągiem Papieskim.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 6 czerwca będzie towarzyszył uroczystościom w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, dzień wcześniej zostanie przyjęty w diecezji warszawsko-praskiej.

O godz. 18.00 w katedrze praskiej Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. Uroczyste wniesienie Krzyża ŚDM i ikony Maryi nastąpi o godz.19.00. Będą świadectwa o pielgrzymce z 1979 roku ­i wspólna modlitwa, animowana przez Diakonię Uwielbienia Ruchu Światło-Życie. – Na to spotkanie przy Krzyżu zaprosiliśmy nie tylko młodych. Także na sobotnią pielgrzymkę z Krzyżem na pl. Piłsudskiego, gdzie będziemy uczestniczyć w spotkaniu ruchów i wspólnot. Chcemy, aby każdy mógł znaleźć swoje miejsce przy krzyżu papieskim ­– wyjaśnia Ireneusz Łapiński z Domowego Kościoła.

W tym samym czasie po lewej stronie Wisły, na pl. Piłsudskiego odbędzie się plener malarski. Inspirując się wezwaniem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”, które Jan Paweł II wypowiedział w tym miejscu 30 lat temu, uczniowie stołecznego studium reklamy (ul. Szczęśliwicka 46) przeleją na płótno swoje twórcze wizje. – Mamy nadzieję że nasze działanie twórcze pozwolą każdemu dostrzec rolę sztuki i przesłania Jana Pawła II: „świat bez sztuki jest światem skazanym na brak miłości” – wyjaśnia Janek Halicki ze studium. – Zrozumieliśmy, że można przez sztukę zmienić oblicze ziemi, tej ziemi – dodaje.

O godz. 20.24 na Dworzec Centralny wjedzie Pociąg Papieski. Na czuwanie ruchów i wspólnot kościelnych przybędzie nim 110-osobowa grupa Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. – Od samego początku chcieliśmy przyjechać z Krakowa na naszą oazową pielgrzymkę do Warszawy na Placu Piłsudskiego Pociągiem Papieskim. Kiedy okazało się, że ma on w sobotę towarzyszyć uroczystościom rocznicowym w Bydgoszczy i Toruniu, zdecydowaliśmy, że udamy się do stolicy już w piątek, 5 czerwca – mówi ks. Jerzy Serwin, moderator Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Jak wyjaśnia, przejazd tym pociągiem dla każdego z podróżnych może być spotkaniem ze Sługą Bożym Janem Pawłem II w Jego nauczaniu i działalności oraz dodatkowo bardzo dobrą formą przygotowania do pielgrzymki poprzez filmy oraz prezentacje audiowizualne docierające siecią głośników i kolorowych monitorów. Oazowicze z Krakowa znajdą noclegi w domach parafian na Ursynowie. – Już teraz gorąco im dziękujemy za gościnę – mówi ks. Serwin.

++++++

Ruchy odnowy Kościoła będą się modlić o duchową i społeczną odnowę

Członkowie wspólnot i ruchów katolickich z całej Polski spotkają się 6 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Będą też wspólnoty zakonne i delegacje wiernych z diecezji. ­– Chcemy powrócić do tego wielkiego wołania Jana Pawła II o odnowę oblicza ziemi. O to będziemy się wspólnie modlić – zapowiada ks. Adam Wodarczyk, inicjator czuwania.

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie przybędą w sobotę 6 czerwca zarówno osoby, które 30 lat temu były na pl. Zwycięstwa lub w innych miejscach na spotkaniach z Janem Pawłem II, jak i młodzi, którzy narodzili się już po pielgrzymce z 1979 r. Spotkają się w jednym celu – by kontynuować modlitwę Jana Pawła II. – 30 lat temu, kiedy Jan Paweł II przybył do Polski, tak jak Mojżesz wezwał Ducha Bożego. Wtedy rozpoczęła się nasza wędrówka przez Morze Czerwone, które się rozstąpiło mocą Jego modlitwy. Dzisiaj może jeszcze bardziej potrzebujemy Ducha Świętego, bo nie zniewalają nas już zewnętrzne okoliczności systemu totalitarnego, ale zniewala nas często grzech, egoizm, różnorakie słabości, niewole, które gdzieś głęboko są ukryte w ludzkich sercach – mówi moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. dr Adam Wodarczyk.

Legion Maryi, Ruch Szensztacki, Odnowa w Duchu Świętym, Focolare, Sodalicja Mariańska – to zaledwie kilka z ruchów, które wezmą udział w ogólnopolskim czuwaniu w Warszawie. Wspólnoty będą się modlić o moc do składania świadectwa w nowym wieku i tysiącleciu chrześcijaństwa. „Umocnij nas w czasach, kiedy bezinteresowność przestaje inspirować innych do czynu. Kiedy trudno jest budować wspólnie, gdyż indywidualizm oraz interes grupowy wydaje się być ważniejszy” – to fragment modlitwy, którą wypowiedzą zebrani na placu. Będą się też modlić o odnowę życia społecznego i politycznego w Polsce.

– Owocem Ducha Świętego jest radość. Dlatego będziemy uwielbiać Boga i tańcem, i śpiewem. Myślę, że Marek Filar ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni porwie cały plac Piłsudskiego do tańca. Za wieczorny koncert odpowiedzialny jest Marcin Pospieszalski, który przygotowuje go wraz z zespołami Deus Meus, New Life M. i chórem Centrum Myśli Jana Pawła II. Będzie to też czas ewangelizacji. Duch Święty wzywa do świadectwa. Na placu będą obecni ewangelizatorzy z różnych wspólnot, z którymi będzie można porozmawiać – wyjaśnia ks. Wodarczyk.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Eucharystii i wygłosi homilię. Tuż przed Mszą św., o godz. 16.00, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłoni krzyż upamiętniający pielgrzymkę z 1979 r.

Za organizację uroczystości odpowiada Ruch Światło-Życie i Centrum Myśli Jana Pawła II.

md/

hastagi na stronie:

#o boshabora kraków #kalendarium spotkań z o Bashoborą w 2011r #harmonogra m rekolekcje bashobora 2011 kalendarz #ojciec bashobora w białymstoku

Authors

Related posts

Top