obchody uroczystości Najśw. Maryi Panny Królowej Polski

Na Jasnej Górze rozpoczęły się obchody uroczystości Najśw. Maryi Panny Królowej Polski.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów jest kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, jeden z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI i jednocześnie Jego delegat na uroczystości jasnogórskie. Dostojny Gość został powitany w Sali Rycerskiej po staropolsku – chlebem i solą.

Trzeciomajowa uroczystość będzie jednocześnie zwieńczeniem obchodów 700-lecia Zakonu Paulinów (1308-2008). Kard. Tarcisio Bertone spotka się z ojcami i braćmi paulinami na specjalnym, jubileuszowym spotkaniu w Starej Bibliotece.

„Przez ten czas jubileuszu chcieliśmy na nowo odczytać charyzmat naszego Zakonu, wgłębić się w nasze korzenie, żeby na nowo promieniować, żeby nie utracić tego, co nam Pan Bóg zlecił – mówił o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Generał Zakonu podkreślił, że Pauliński Rok Jubileuszowy, obchodzony był zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, w których paulini posiadają swoje klasztory. „To w jakiejś mierze ożywiło naszą tożsamość i sprawiło, że nie tracimy sensu bycia paulinem, pustelnikiem, eremitą, choć aktywnie działającym w świecie, służącym współczesnemu człowiekowi”.

BPJG / Archiwum Biura Prasowego 2009-05-03 Matka Boża Jasnogórska w sukience rubinowej

BPJG / Archiwum Biura Prasowego 2009-05-03 Matka Boża Jasnogórska w sukience rubinowej

„Dziś pracujemy na wielu kontynentach, gdzie głosimy Twoją chwałę, Matko. Jesteśmy obecni w Afryce Południowej, w Anglii, w Australii, na Białorusi, w Chorwacji, w Czechach, we Francji, w Kamerunie, na Łotwie, w Niemczech, w Polsce, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech. Jesteśmy w świecie, gdyż Kościoły lokalne widzą nas jako sługi Maryi. Jan Paweł II mówił do nas, paulinów, że w nasze powołanie wpisany jest charyzmat jasnogórski. Na Jasnej Górze, która według papieża jest przede wszystkim konfesjonałem i ołtarzem, jesteśmy sługami ludzkiego dźwigania się na szczyty. To jasnogórskie dźwiganie idzie z nami w świat” – powiedział o. Izydor Matuszewski.

Authors

Related posts

Top