III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców 26 kwietnia

– Otoczmy zdecydowanie większą troską życie na naszych drogach! Nadmierna prędkość jest u nas głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego – apeluje ks. Marian Midura krajowy duszpasterz kierowców. 26 kwietnia przypada III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców.

Trzecia Niedziela Wielkanocna to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Od czterech lat organizuje go, przed długim weekendem, krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura we współpracy z Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ks. Midura zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenia się do innych użytkowników dróg, przestrzegania przepisów drogowych, do bycia prawdziwym chrześcijaninem – jako kierowca, pieszy czy rowerzysta. „Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale trzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych” – podkreśla krajowy duszpasterz kierowców.
411-gt
Tegoroczny plakat na dzień modlitw za kierowców przestrzega przed nadmierną prędkością. Jest to, jak zaznacza ks. Midura, główny problem na polskich drogach. W ciągu ostatnich 15 lat zdarzyło się na nich ponad 820 tysięcy wypadków, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Badania europejskie wykazują zaś, że prawie 25% wypadków jest skutkiem błędnej oceny prędkości przez kierowcę.

Krajowy duszpasterz kierowców zachęca nauczycieli i katechetów, by ucząc Bożych Przykazań łączyli je z dekalogiem kierowcy, jaki od lat propaguje MIVA Polska – organizacja zbierająca fundusze na pojazdy dla misjonarzy. Ks. Midura podkreśla, że w naszym kraju jest już wiele pozytywnych przykładów i akcji promujących bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Informacje o nich można znaleźć między innymi na nowej stronie internetowej duszpasterstwa kierowców (www.duszpasterstwokierowcow.pl).

Jedna z akcji to przewidziany na lata 2007-2015 rządowy program „Razem bezpieczniej”, który powstał z inicjatywy Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma on ograniczyć zjawiska i zachowania, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia, m.in. niebezpieczne zachowania na drogach.

Nowością są Powiatowe Centra Edukacji Komunikacyjnej. Pierwsze z nich powstały w woj. warmińsko-mazurskim. Ich celem jest koordynowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym przygotowują m.in. materiały edukacyjne, prowadzą szkolenia, organizują i przeprowadzają turnieje ruchu drogowego.
409-gt
„Zły stan bezpieczeństwa na polskich drogach nie jest fatum. Można go zdecydowanie poprawić pod warunkiem, że pojęcia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie będziemy ograniczać do stanu dróg i zdobyczy technologicznych zastosowanych w samochodach” – apeluje KRBRD. Ks. Midura zachęca: „Niech modlitwa św. Krzysztofa, jego obrazek, breloczek, zobowiązują nas zawsze do czynów miłości – bo ona musi kierować naszym chrześcijańskim życiem, naszym poruszaniem się po drogach!”.

Authors

Related posts

Top