Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży w Polsce

W najbliższą środę, 22 kwietnia, polska delegacja odbierze z rąk papieża Benedykta XVI Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Dokładnie w 25. rocznicę przekazania przez Jana Pawła II Krzyża Roku Świętego młodzieży, zostanie on przekazany Polakom. Krzyż wraz z Ikoną Matki Bożej będzie wędrował po polskich diecezjach od 25 kwietnia do 29 czerwca.

Na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował młodzieży Krzyż, który przez cały rok jubileuszowy (1983-1984) był ustawiony w pobliżu konfesji św. Piotra. Wyraził przy tym życzenie, które do dzisiaj widnieje na specjalnej tabliczce przymocowanej do niego: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła się pielgrzymka Krzyża po świecie. Wraz z rozwinięciem idei Światowych Dni Młodzieży stał się on znakiem towarzyszącym spotkaniom młodych świata. Za pielgrzymowanie Krzyża pomiędzy Dniami Młodzieży jest odpowiedzialna Papieska Rada ds. Świeckich.

Staraniem Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży w Polsce, w 25. rocznicę przekazania Krzyża młodym zostanie on ofiarowany polskiej młodzieży. Podczas audiencji środowej 22 kwietnia młodzież odbierze z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI Krzyż, a wraz z nim Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, w ten sposób rozpocznie się pielgrzymka znaków Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

W skład delegacji, która uda się do Rzymu, wchodzą 122 osoby reprezentujące niemal wszystkie diecezje. Wśród nich obok licznego grona młodzieży są m.in. bp Henryk Tomasik – przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Marian Florczyk – delegat Episkopatu Polski ds. Sportu i ks. Grzegorz Suchodolski – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Polska delegacja będzie modlić się przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży i pielgrzymki Krzyża. Wraz z włoską młodzieżą poniesie Krzyż ulicami Rzymu i Palestriny, a później będzie modlić się przy Krzyżu m.in. w Centrum San Lorenzo, na piazza Navona, w podrzymskim sanktuarium Mentorella oraz w katedrze w Palestrinie.

Do Polski Krzyż ŚDM dotrze w sobotę, 25 kwietnia. Jego pierwszym przystankiem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasnej Górze. W czasie swojego dwumiesięcznego pobytu w Polsce Krzyż nawiedzi 39 diecezji oraz niektóre ośrodki duszpasterstwa akademickiego. Będzie obecny m.in. na krakowskich obchodach 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na Skałce (30 maja), pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich (31 maja), ogólnopolskim czuwaniu ruchów i wspólnot katolickich w Warszawie w 30. rocznicę papieskiego wołania: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” (6 czerwca) oraz na Międzynarodowym Kongresie „Jan Paweł II z młodzieżą” w Kielcach (8 czerwca). Ostatnim przystankiem Krzyża w Polsce będzie organizowany przez diecezję płocką „Festiwal Młodych” w Pułtusku (26-29 czerwca).

– Zaproszenie Krzyża do Polski jest konkretną odpowiedzią naszych środowisk młodzieżowych na słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, wypowiedziane 22 grudnia 2008 roku, że Światowe Dni Młodzieży są nie tylko rodzajem „festiwalu rockowego z papieżem w roli gwiazdy”, ale wydarzeniem związanym z wiarą i jej przekazywaniem. Podejmując Krzyż na swoje ramiona chcemy pokazać, że idea Światowych Dni Młodzieży to wybór Jezusa i kroczenie drogą Jego Krzyża – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Do tej pory Krzyż ŚDM był w Polsce dwa razy: w 1991 r., kiedy na Jasnej Górze odbywały się VI Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II, oraz w 2003 r., kiedy zaczęło się duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. Wówczas krzyż towarzyszył m.in. spotkaniu młodzieży na Lednicy, w sumie odwiedził 22 miejscowości; pielgrzymka ta trwała blisko miesiąc. Tym razem Krzyż ŚDM pozostanie w Polsce przez 66 dni i nawiedzi blisko 40 miast.

Zobacz także:
Szczegóły peregrynacji Krzyża ŚDM http://www.sdm.org.pl/?page=9

(ŚDM/md © Biuro Prasowe KEP 2009)

Authors

Related posts

Top