Modlitwa jednoczy Polaków przed Dniem Świętości Życia

“Potężna modlitwa tak wielu Polaków jednoczy we wspólnej sprawie obrony życia” – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski bp Kazimierz Górny do pielgrzymów – obrońców życia, zgromadzonych w sobotę na Jasnej Górze. 25 marca w Polsce obchodzony będzie kolejny Dzień Świętości Życia.

Wstępem do Dnia Świętości Życia jest coroczna pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę. W tym roku przybyli oni do Częstochowy w sobotę, 21 marca. Biorący udział w pielgrzymce przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski bp Kazimierz Górny wyraził wdzięczność osobom broniącym życia, skupionym w ruchach i stowarzyszeniach katolickich. „Potężna modlitwa tak wielu Polaków jednoczy we wspólnej sprawie obrony życia” – mówił.

Pielgrzymi wystosowali też list do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. dziękują mu za „zdecydowaną obronę życia każdego człowieka od poczęcia po naturalny kres i obronę praw rodziny”. Uczestnicy pielgrzymki zachęcali też wszystkich do udziału w obchodach Dnia Świętości Życia (25 marca) i przypadającego dzień wcześniej Narodowego Dnia Życia.

„Niech te dni będą dniami modlitwy i apostolstwa, a także refleksji i działań edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych, budujących cywilizację życia i miłości zarówno w ramach struktur Kościoła katolickiego, jak i instytucji państwowych czy samorządowych” – zaapelowali na Jasnej Górze obrońcy życia. Wyrazili też sprzeciw wobec procedury zapłodnienia in vitro a jako przeciwwagę dla niej wskazali metodą leczenia niepłodności – naprotechnologię. W czasie Mszy św. osoby chętne podjęły dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Polsce decyzją biskupów 12 marca 1998 r., podczas 293. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podstawowym celem tego dnia jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie. Obchodzony na całym świecie w różnych terminach dzień to odpowiedź na wyrażoną w encyklice Jana Pawła II „Evangelium Vitae” troskę o wartość życia ludzkiego. Papież pisał wówczas: „proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego”.

Przypadające 25 marca obchody Dnia Świętości Życia odbędą się w Polsce już po raz 12. i upłyną pod hasłem „Otoczmy troską życie”, jest to także myśl przewodnia bieżącego roku duszpasterskiego. Już po raz piąty kościelny Dzień Świętości Życia poprzedzony będzie państwowym Narodowym Dniem Życia. Ustanowiony on został sejmową uchwałą z 27 sierpnia 2004 roku i

(kw, jl/ jk © Biuro Prasowe KEP 2009)

Authors

Related posts

One Comment;

 1. katolik z Łodzi said:

  módlmy się o to by osoby które nie zakładają rodzin czyli"przecież księża (nie mają kobiet (ta)) były premier Kaczyński

  jest jak sam mówi katolikiem więc patrząc na to jest kawalerem

  czyli prawiczkiem więc jak takie osoby mogą się o in vitro

  wypowiadać śmiech na sali ;-)" nie wtrącali się do spraw in vitro

  Amen

Top