Dziś mija 1000 lat od męczeńskiej śmierci św. Brunona

W dniu dzisiejszym (9.03.2009) przypada tysiącletnia rocznica śmierci męczeńskiej św. Brunona. Jak podkreśla biskup ełcki Jerzy Mazur, „jego postać wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami”.

Św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu, przyjaciel i kontynuator apostolskiej misji św. Wojciecha, oddał życie wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku. Starodawna tradycja sytuuje miejsce śmierci, a później i kultu tego Świętego, na wzgórzu nazwanym jego imieniem w Giżycku.

W diecezji ełckiej Rok Świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu obchodzony jest od Niedzieli Misyjnej 19 października 2008 r. Jak podkreśla tamtejszy ordynariusz, bp Jerzy Mazur, „ze względu na historyczny kontekst misji św. Brunona, jego postać wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami”.

Wczoraj, w przeddzień milenium śmierci Świętego, w parafiach diecezji ełckiej odczytywano komunikat bp Mazura. Herarcha zaprasza w nim do dobrego przygotowania się na uroczystości jubileuszowe. „Niech zapoznawanie się z życiem i misją św. Brunona pomoże uświadomić nam odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii” – napisał bp Mazur, zachęcając księży i katechetów do podejmowania tego tematu. Wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli zachęca zaś do trwania na modlitwie. ”Pragnę, by uroczystości jubileuszowe złączyły w radości cały nasz Kościół diecezjalny oraz rozbudziły w sercach wiernych entuzjazm dzielenia się świadectwem wiary w Chrystusa we współczesnym świecie” – podkreślił bp Mazur.

Uroczystości jubileuszowe Roku św. Brunona rozpoczną się zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 19 czerwca w Łomży. Główne uroczystości jubileuszowe w diecezji ełckiej będą miały miejsce w Giżycku, gdzie wieczorem w sobotę 20 czerwca 2009 r. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży. Natomiast w niedzielę 21 czerwca 2009 r. na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku o godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta jubileuszowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego.

Zaplanowano także uroczystości jubileuszowe z myślą o najmłodszych. Odbędą się one 1 czerwca 2009 r. – w Dniu Dziecka – w Ełku, na placu Jana Pawła II i będą połączone z IV Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym. Uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 11.00. Po Eucharystii będzie miało miejsce rozdanie nagród laureatom VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, organizowanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

Zobacz także:

(diec./md © Biuro Prasowe KEP 2009)

Authors

Related posts

Top