VIII Kurs doskonalenia jazdy dla kierowców biskupów

Zebranie plenarne biskupów, które odbędzie się w dniach 10-11 marca w Warszawie to okazja do zorganizowania kolejnego kursu doskonalenia jazdy dla ich kierowców. Już po raz ósmy odbędzie się on pod patronatem Miva Polska, tym razem na terenie autodromu Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

VIII kurs doskonalenia jazdy dla kierowców biskupów będzie miał miejsce 10 marca w Legionowie. Szkolenie przygotowuje MIVA Polska wraz z krajowym duszpasterzem kierowców ks. dr. Marianem Midurą. Poprowadzą je instruktorzy z Akademii Jazdy Opel i Akademii Jazdy Chevrolet.

Kierowcy biskupów spotkają się przed południem przy Skwerze Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, skąd autobusem wyruszą do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W trakcie kursu wysłuchają wykładów nt. nowoczesnych systemów bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy. Prócz tego wezmą udział w testach systemów bezpieczeństwa na torze szkoleniowym. W programie organizatorzy przewidzieli jazdę nowym modelem Opla Insignia oraz spotkanie z Jackiem Czachorem – mistrzem świata w rajdach terenowych, wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w rajdach Enduro, dziewięciokrotnym uczestnikiem Rajdu Dakar. Powrót do Warszawy po zakończonym szkoleniu zaplanowano około godziny 16.30.

Decyzja o tym, żeby zorganizować kurs doskonalenia jazdy dla kierowców biskupów, zapadła po tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka. Biskup radomski zginął w 2001 roku w wypadku samochodowym. Wracał z Warszawy do Radomia, samochód prowadził sam. Od tej pory polscy biskupi zachowują zalecenie, by na dłuższych dystansach korzystać z usług kierowców. – Przez podobne akcje chcemy zminimalizować ryzyko powtórzenia się podobnej tragedii – mówi krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura. W poprzednim roku kurs odbywał się na terenie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Po raz pierwszy zorganizowano wówczas szkolenia z ekojazdy.

***
MIVA (Mission Vehicle Association – stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu) od ponad 55 lat istnieje w Austrii, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, a nawet w Korei Południowej i USA. W Polsce działa od 2000 r. Jej celem jest przede wszystkim pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. MIVA Polska zajmuje się również poprawą bezpieczeństwa na krajowych drogach. Co roku na wiosnę inicjuje apele o ostrożną, bezpieczną i trzeźwą jazdę, a w maju organizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę. Dyrektorem Miva Polska jest obecnie ks. Jerzy Kraśnicki.

(jl © Biuro Prasowe KEP 2009)

Authors

Related posts

Top