Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Chrześcijanie głoszą nadzieję w podzielonym świecie” – tak brzmi temat towarzyszący zamknięciu tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. 25 stycznia w Kościele katolickim to jednocześnie święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Jego postać w kontekście dialogu ekumenicznego przywołuje abp Jeremiasz.

W Poznaniu liturgii, która rozpocznie się o godz. 18.00 w rzymskokatolickim kościele pw. Nawrócenia św. Pawła (Os. Piastowskie 79) przewodniczył będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego.

Nawiązując do postaci św. Pawła, abp Jeremiasz tłumaczy w homilii – opublikowanej w materiałach na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – że niekiedy to, co drugorzędne, narosłe wiekami może nawet przesłaniać sedno wiary, a „ten właśnie moment jest tym, co apostoł Paweł nazwał, w odniesieniu do Syna Bożego, wyparciem się siebie samego” i stanowi podwaliny działań ekumenicznych. „Święty Paweł dobrze wiedział, czym jest rezygnacja z tego, co uważał za słuszne i czemu chciał oddać całe swoje życie. To nie była dla niego teoria. Był świadkiem śmierci św. diakona Szczepana. Wybierał się do Damaszku, by aresztować i doprowadzić do ukarania tych, którzy ośmielali się wierzyć inaczej niż on i Ojcowie. Gotów był więzić i chyba również zabijać. I tu chyba, w tym punkcie następował przełom. Jak może wiara we wszechmocnego Stwórcę pełnego miłości do człowieka doprowadzać do takiego właśnie czynu? Akurat w tym momencie życia Szawłowi ukazał się Chrystus. Szaweł rozpoczął nowe życie i stał się nowym człowiekiem” – wskazuje abp. Jeremiasz.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że św. Paweł jest szczególnym patronem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nie tylko w tym roku, kiedy obchodzimy Rok św. Pawła. Zaproponowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zawsze obchodzony między dniem niegdyś wspominającym św. Piotra (18 stycznia) a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia).

The last supper, fot.sxc.hu

The last supper, fot.sxc.hu


Uroczystości ekumeniczne, kończące Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się w wielu miejscach. W Płocku już w sobotę, 24 stycznia, zostanie odprawiona Msza św. kończąca obchody tygodnia ekumenicznego. Liturgii w katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (ul. Kazimierza Wielkiego 27) przewodniczył będzie biskup Ludwik Jabłoński, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a homilię wygłosi ordynariusz płocki, biskup Piotr Libera.

W większości jednak liturgie i nabożeństwa kończące Tydzień Modlitw odbędą się w niedzielę 25 stycznia. W bazylice oo. Dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 12) o godz. 17.00 rozpocznie się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego i Msza Święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

W Rudzie Śląskiej nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Odkupiciela (ul. 1 Maja 249). Kazanie wygłosi arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki Kościoła rzymskokatolickiego. Z kolei biskup diecezjalny ewangelicko-augsburskiej diecezji katowickiej Tadeusz Szurman skieruje do zebranych słowo pozdrowienia. Przemówi także biskup Paweł Anweiler, również z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodniczący śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Centralne nabożeństwo w Warszawie odbędzie się w katedrze warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3). Gospodarzem uroczystości jest abp Henryk Hoser, obecny będzie także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosi bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Abp Jakub z Kościoła prawosławnego wygłosi kazanie podczas Mszy św. w parafii rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Białymstoku. Liturgii przewodniczył będzie o godz. 18.00 metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Eucharystię poprzedzi koncert prawosławnego chóru katedralnego.

W Olsztynie 25 stycznia o godz. 10.00 zostanie odprawione nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim Chrystusa Zbawiciela. Będzie mu przewodniczył bp Rudolf Bażanowski, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Homilię wygłosi abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. Wieczorem zaś (godz. 19.00), w bazylice mniejszej św. Jakuba (ul. Staszica) Eucharystię odprawi senior archidiecezji warmińskiej abp Edmund Piszcz, a homilię wygłosi bp Bażanowski.

Tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiegały pod hasłem „Aby byli jedno w Twoim ręku”. Zostało ono zaproponowane i opracowane wraz z innymi materiałami pomocniczymi przez ekumeniczną grupę chrześcijan z Korei. Tekst biblijny zaczerpnięty z Księgi Ezechiela to nawiązanie do podziału narodu na dwa państwa – Koreę Północną i Południową. „Wychodząc od głównego tekstu biblijnego z Księgi Ezechiela refleksja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ukazuje, że jedność wyznawców Chrystusa przyczynia się do odnowienia ludzkości. Z tego wynika wielka odpowiedzialność wobec różnych aspektów życia wspólnoty ludzkiej” – podkreślili przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Warto zaznaczyć, że już po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Olsztynie odbędzie się sympozjum ekumeniczne „Sakramenty w życiu chrześcijan”. Będzie ono miało miejsce 29 stycznia 2009 (czwartek, godz. 17.00) w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II. Referat na temat znaczenia sakramentów w życiu chrześcijan wyznania ewangelicko-augsburskiego wygłosi ks. Bogusław Juroszek, a o zbawczym wymiarze sakramentów w Kościele rzymskokatolickim opowie ks. Stanisław Kozakiewicz.

Z kolei 13 lutego, w wigilię uroczystości świętych Cyryla i Metodego, w Poznaniu w kościele rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha (Wzgórze św. Wojciecha 1) zostaną odprawione o godz. 19.00 nieszpory ku czci patronów Europy. Będzie je celebrował ks. protoprezbiter Paweł Minajew z Kościoła prawosławnego.

(md © Biuro Prasowe KEP 2009)

Authors

Related posts

Top