Ogniska, koncerty, wystawy – podhalańskie obchody 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II

W wielu miejscach na Podhalu 2 kwietnia o godz. 21.37 zapłoną watry, znaki pamięci górali o Janie Pawle II. W programie uroczystości związanych z 3. rocznicą śmierci papieża są także koncerty, wystawy, spotkania modlitewne.
W Nowym Targu uroczystości rozpoczną się 2 kwietnia o godzinie 19. 30 w kaplicy parafialnej nowopowstającej parafii „Na Równi szafarskiej”, kiedy to odbędzie się otwarcie wystawy fotografii dziennikarza Piotra Rayskiego – Pawlika pt. „Nowy Targ miasto żałobą okryte”.

Następnie wierni będą się modlić na Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Liturgię uświetni Chór „Gorce”. O 21.00 Zespół Regionalny “Śwarni” z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przedstawi program słowno-muzyczny „Chodźcie moimi drogami”. „Na zakończenie uroczystości rozpalimy watrę Bożego Miłosierdzia” – mówi KAI ks. Wojciech Nitka z parafii „Na Równi Szafarskiej”.

Zarząd nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan zaprasza na Różaniec przy watrze. Początek 2 kwietnia o godz. 20 przy kapliczce na Dziole.

Z kolei w Zakopanem Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna i Parafia Św. Krzyża zapraszają na uroczysty koncert Totus Tuus, poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II w trzecią rocznicę Jego odejścia, który odbędzie się w dniu 2 kwietnia o godz. 20.15 w kościele Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem. W programie muzyka i poezja poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Wśród wykonawców będzie Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, dyrygować będzie Ksenia Miśkiewicz.

„Mieszkańcy Rabki – Zdroju Janowi Pawłowi II w trzecią rocznicę odejścia do Domu Ojca” – pod takim hasłem mieszkańcy uzdrowiska będą obchodzić uroczystości 2 kwietnia. Początek w samo południe, kiedy to w kościele pw. Św. Teresy odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie mieszkańcy przejdą pod pomnik papieża w parku zdrojowym, gdzie będzie można zobaczyć program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Chabówce.

Uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku oraz tablicy pamiątkowej na „Białym Dworku”. Wieczorem uczniowie z Gimnazjum im. Św. Rodziny przedstawią program poetycko-muzyczny zatytułowany „Wiara, Nadzieja, Miłość”.

II koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II pt. „Na was zawsze można liczyć” odbędzie się również w góralskiej wiosce w Leśnicy-Groniu koło Nowego Targu. Podobnie jak w zeszłym roku, zorganizowane zostaną konkursy – m.in. plastyczny oraz wiedzy o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Zagrają m.in. muzyki Janusza Pilnego i Stanisława Ogórka.

O godzinie 21.37 na Wierchu Stefańskim, gdzie przebiega szlak narciarski im. Jana Pawła II – rozpalone zostaną watry. Przy watrze na Wierchu Stefańskim o godz. 21.37 w zeszłym roku zgromadziło się ponad 2 tys mieszkańców Podhala.

W Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala trwa nowenna o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Zakończy się ona w trzecią rocznicę śmierci polskiego papieża – 2 kwietnia. Nowenna to odpowiedź na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II – “Dziękuję wam za to ogromne dzieło modlitwy. Zawsze mogłem na nią liczyć szczególnie w momentach trudnych. Bardzo jej potrzebuję i nadal was o nią proszę” – wypowiedziane 7 czerwca 1997 roku w Sanktuarium Królowej Podhala podczas pamiętnej modlitwy różańcowej.

Uroczystości związane z 3. rocznicą śmierci Jana Pawła II odbędą się również w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Jeśli pogoda pozwoli zostanie również podświetlony krzyż na Giewoncie. Agregat prądotwórczy wniesie tam kilkuosobowa grupa młodych mieszkańców stolicy polskich Tatr.
jg / Zakopane

Katolicka Agencja Informacyjna

Authors

Related posts

Top