Liczba muzułmanów przekroczyła liczbę katolików na świecie

W 2006 r. liczba muzułmanów przekroczyła liczbę katolików na świecie. Potwierdził to w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” ks. Vittorio Formenti, od 1996 r. redagujący „Annuario Pontificio”, oficjalny rocznik, zawierający podstawowe informacje i dane na temat Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego.

„Liczba katolików wzrasta wraz z przyrostem ludności świata. Możemy powiedzieć, że relacja między wzrostem ludności i wzrostem katolików jest stała. Jednakże po raz pierwszy w historii nie jesteśmy już na szczycie: przegonili nas muzułmanie” – stwierdził ks. Formenti. Dodał on, iż dane pochodzą ze źródeł ONZ, a tam z kolei trafiają one bezpośrednio z konkretnych krajów. Duchowny odpowiedzialny za watykański rocznik, dodał, że dane pochodzące z krajów muzułmańskich biorą się z obliczeń opartych na szacunkowym przyroście naturalnym. „Prawda jest jednak, że o ile rodziny muzułmańskie, jak wiadomo, nie przestają mieć wielu dzieci, rodziny chrześcijańskie mają ich wciąż coraz mniej.” – tłumaczy ks. Formenti.

Obecnie katolicy stanowią 17,4 proc. ludności świata, a muzułmanie 19,2 proc. Statystyki dotyczą 2006 r. „Jeżeli jednak dokonamy porównania z wszystkimi chrześcijanami – katolikami, prawosławnymi, anglikanami, protestantami – wówczas osiągniemy 33 proc. światowej populacji”, wyjaśnił ks. Formenti.

Podkreślił on jednak, że od 2000 r. obserwujemy stały wzrost liczby powołań kapłańskich. Pierwszy raz odnotowano go już w 1998 r., wynosił on wówczas zaledwie 18 księży. W 2000 r. było ich już o 400 więcej, a w roku 2006 aż 700. W dużej mierze jest to zasługą krajów azjatyckich. Jednak diecezją, w której odnotowano dwa lata temu największą liczbę powołań jest Guadalajara w Meksyku, gdzie przepełnione są oba seminaria diecezjalne. Na przeciwnym biegunie plasują się kraje europejskie: Francja, Holandia i Belgia. Niewielki przyrost odnotowano natomiast we Włoszech.

Mimo tego iż ostatnie wydanie „Annuario Pontificio” ukazało się w lutym, to ks. Formenti już zgromadził dwanaście stron informacji i danych, których w nie ma w ostatniej edycji. „Już w styczniu nasze biuro wysyła na cały świat dziewięć tysięcy kwestionariuszy”, mówi redaktor rocznika. Adresatami są nuncjatury apostolskie, diecezje i zgromadzenia zakonne. Rocznik ukazuje się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Tysiąc pięćset otrzymują urzędy Stolicy Apostolskiej. Egzemplarze bezpłatne przysługują tylko kardynałom. W prezencie dostają go także szefowie państw i rządów oraz członkowie korpusu dyplomatycznego przy Watykanie. „Annuario” ma wielkie powodzenie w środowisku wojskowych, dodaje ks. Formenti, przyznając, że nie potrafi wytłumaczyć tego zjawiska.
ml (KAI Rzym) / Watykan

Katolicka Agencja Informacyjna

hastagi na stronie:

#ile jest muzu??man??w na ??wiecie

Authors

Related posts

Top