Sosnowiec – w Kurii Diecezjalnej odbędzie się kurs dla fotografów

Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej wspólnie z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu organizują kolejny kurs dla fotografów i operatorów kamer wideo, którzy chcą uwieczniać uroczystości na terenie kościołów. Posiadanie odpowiedniej licencji zaświadczającej ukończenie takiego kursu jest konieczne zgodnie z rozporządzeniem Episkopatu Polski.

Od kilku lat w Polsce obowiązują Wskazania Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii. W wydanym w 1994 roku dokumencie można przeczytać m.in.: „Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy – okazjonalnie lub na sposób stały – zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs, zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej. W przypadku braku poszanowania tych zasad i przyjętych ustaleń duszpasterze powinni odmówić fotografom lub operatorom sprzętu audiowizualnego prawa wykonywania w kościele tych czynności” (pkt. 10 Wskazań). W związku z powyższymi wskazaniami Kuria Diecezjalna w Sosnowcu przypomina duszpasterzom, aby nie dopuszczali do fotografowania lub filmowania w czasie Mszy św. lub nabożeństw osób, które nie mają odpowiedniego przeszkolenia poświadczonego odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

– Na kursie nie będziemy oczywiście mówić o technicznych szczegółach filmowania czy fotografowania. Chodzi nam o przypomnienie podstawowych zasad liturgii i podkreślenie, że najważniejsze prawo fotografa czy filmowca brzmi: nie jesteś tu najważniejszy, dlatego nie przeszkadzaj – mówi ks. Jarosław Kwiecień, współorganizator sosnowieckiego kursu.

Najbliższy kurs dla fotografów i operatorów kamer odbędzie się w sobotę, 19 kwietnia o godz. 10.00 w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (ul. Wawel 19). Chętni mogą się zapisywać telefonicznie (032 293 51 51) w Kurii Diecezjalnej od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 13.00.
pl / Sosnowiec

Katolicka Agencja Informacyjna

Authors

Related posts

Top