Taczów: świątynia-mauzoleum powstanie w ramach projektu Rycerze Bogurodzicy

Taczów: świątynia-mauzoleum powstanie w ramach projektu “Rycerze Bogurodzicy”

W podradomskim Taczowie realizowany jest projekt z okazji zbliżającej się 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Dominującym elementem całego projektu ”Rycerze Bogurodzicy” będzie świątynia. Będzie ona zarazem mauzoleum pierwszego polskiego hymnu „Bogurodzica”. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą również, aby w Taczowie rozpoczęły się obchody związane z wydarzeniami z przełomu 1409 i 1410 roku.
Architekt, społecznik i były przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Tadeusz Derlatka wyjaśnia, że w 1409 roku w Taczowie odbyła się narada z udziałem króla polskiego Władysława Jagiełły w sprawie budowy drewnianego mostu, który następnie został spławiony Wisłą do Czerwińska. W naradzie uczestniczyli m.in. starosta radomski Dobrogost z Odrzywołu oraz Mszczuj ze Skrzynna – rycerz, który w bitwie pod Grunwaldem zabił wielkiego mistrza krzyżackiego Urlicha von Jungingena. – Dzięki tej przeprawie, wybudowanej w Puszczy Kozienickiej, a następnie zestawionej pod Czerwińskiem ciągu kilku godzin udało się zaskoczyć wojska krzyżackie – opowiada Derlatka.

Projekt ”Rycerze Bogurodzicy”, który ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat, przewiduje budowę świątyni. Ma ona być mauzoleum pierwszego polskiego hymnu. – Tak jak mówił Jan Paweł II, ”Bogurodzica” jest nie tylko pieśnią. Jest równocześnie wyznaniem wiary, jest polskim symbolem, polskim Credo, jest katechezą, jest nawet dokumentem chrześcijańskiego wychowania – podkreśla Tadeusz Derlatka. Obiekt ma zostać wybudowany w stylu nadwiślańskiego neogotyku. Będzie to mała świątynia o wymiarach 9 na 12 metrów. W jej wnętrzu zostanie umieszczona kopia lwowskiego obrazu ”Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.

Planowana jest również modernizacja obecnej remizy-strażnicy, w której zostanie utworzone muzeum polskiego i europejskiego rycerstwa. Obiekt ma być stylizowany na średniowieczny zamek. – Chcemy pokazać i przypomnieć wszystkie cnoty rycerskie, tak potrzebne współczesnemu światu – stwierdził Derlatka.

Pomysłodawcami całego projektu są również: były dyrektor Muzeum Okręgowego w Radomiu Janusz Pulnar i wójt Zakrzewa Sławomir Białkowski. Do współpracy zaproszono także ks. dr Zbigniewa Niemirskiego z Radomia i prof. Zdzisława Pietrzyka z Krakowa.

rm / Taczów

Katolicka Agencja Informacyjna

hastagi na stronie:

#tadeusz derlatka

Authors

Related posts

Top